8 lipiec 2024

52 zachodniopomorskie gminy nie mają instytucjonalnej opieki nad dzieckiem do lat 3

zdjęcie: 52 zachodniopomorskie gminy nie mają instytucjonalnej opieki nad dzieckiem do lat 3 / v10396842
v10396842
W woj. zachodniopomorskim 52 gminy (46 proc.) nie posiadają żadnej instytucjonalnej opieki nad dzieckiem do lat trzech – powiedziała w poniedziałek w Szczecinie wiceszefowa MRPiPS Aleksandra Gajewska. Zachęcała samorządy, aby włączyły się do programu "Aktywny Maluch", który umożliwi tworzenie nowych miejsc w żłobkach.
REKLAMA

"To są aż 52 gminy, których sytuację należy poprawić. Dostęp do opieki wczesnodziecięcej to jest bariera w łączeniu życia rodzinnego z życiem zawodowym. W tych 52 gminach rodzice nie mają wyboru. Nie mogą podjąć decyzji, po prostu muszą postawić sobie to pytanie z czego rezygnują" – powiedziała w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Szczecinie sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Aleksandra Gajewska.

"Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której rodzice po prostu mają możliwości, bo takie możliwości tworzymy. Program +Aktywny maluch+ to program, dzięki któremu tworzymy nowe miejsca żłobkowe" – dodała wiceszefowa MRPiPS.

Gajewska przypomniała, że na ten cel przeznaczone są rekordowe środki w wysokości 6,5 mld zł. "Do końca tej kadencji, w ramach tych środków utworzymy ponad 102 tys. nowych miejsc żłobkowych. Z tego rozwoju i z tych środków mogą skorzystać gminy w regionie zachodniopomorskim" – podkreśliła Gajewska.

"Zwiększyliśmy kwotę dotacji do utworzenia jednego miejsca. Już nie jest to 36 tys. zł, tylko 57 tys. zł na utworzenie takiego miejsca. To duży zastrzyk finansowy dla gmin" – podkreśliła.

Jak przekazała wiceministra MRPiPS, w całym kraju 1046 gmin nie ma dostępu do żadnej formy opieki formalnej. Najwięcej żłobków znajduje się w województwach dolnośląskim, opolskim i lubuskim.

"To jest dla nas wielkie zobowiązanie, aby tę sytuację poprawić. Jeżeli myślimy o przyszłości, to musimy myśleć, nie tylko o wielki inwestycjach infrastrukturalnych, ale także o inwestycjach w człowieka" – przekazał Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka. "Z takimi programami szliśmy do wyborów i właśnie zaczynamy je realizować. Pierwszy z nich to +Aktywny rodzic+" – dodał.

Na program "Aktywny rodzic" składają się trzy świadczenia - "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu".

Pierwsze - "aktywni rodzice w pracy", czyli tzw. babciowe, wyniesie 1500 zł miesięcznie na czas 24 miesięcy – od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka.

Drugie świadczenie "aktywnie w żłobku" będzie kierowane do rodziców dzieci, które korzystają ze żłobka, klubu dziecięcego albo dziennego opiekuna. Wsparcie wyniesie do 1500 zł miesięcznie na dziecko.

Trzecie świadczenie – "aktywnie w domu" – będzie przeznaczone głównie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia, bez spełnienia warunku aktywności zawodowej. Chodzi o rodziców, którzy nie będą mogli uzyskać prawa do świadczenia "aktywni rodzice w pracy" lub ich dziecko nie będzie uczęszczało do instytucji opieki.

Według ustawy z nowych rozwiązań rodzice będą mogli skorzystać od 1 października 2024 r. Świadczenie wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych.(PAP)

misz/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Szczecin
12.6°C
wschód słońca: 04:56
zachód słońca: 21:19
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szczecinie

kiedy
2024-07-19 19:00
miejsce
NOWA DEKADENCJA Szczecińskie...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-20 19:00
miejsce
Amfiteatr - Teatr Letni, Szczecin,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-22 08:00
miejsce
Kids Arena, Szczecin, ul. Staszica 1
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-26 19:00
miejsce
Amfiteatr - Teatr Letni, Szczecin,...
wstęp biletowany