4 październik 2021

Nie może być tak, że będziemy faworyzować rozwój nauki tylko w niektórych miastach

fot. PAP
"Nie może być tak, że będziemy faworyzować rozwój nauki tylko w niektórych miastach" – powiedział w poniedziałek w Szczecinie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział, że dodatkowy miliard złotych na naukę i szkolnictwo wyższe "w znaczącej części" ma trafić do Szczecina i do woj. zachodniopomorskiego.
REKLAMA

W poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek i minister zdrowia Adam Niedzielski wzięli udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2021/2022 na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym (PUM) w Szczecinie.

"Rozwój nauki i szkolnictwa wyższego w Szczecinie, w woj. zachodniopomorskim, jest dla nas nie mniej ważny niż rozwój nauki w takich ośrodkach jak Warszawa, Kraków czy Poznań. Nie może być tak, że będziemy faworyzować rozwój nauki tylko w niektórych miastach" - podkreślił Czarnek. Dodał, że ośrodki w Szczecinie czy w Lublinie mają takie samo prawo rozwijać się, jak placówki naukowe w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu.

"Wszyscy jesteśmy tak samo ważni i tego pilnujemy" - zaznaczył.

Mówił też o inwestowaniu w naukę i szkolnictwo wyższe. "Jak państwo spojrzycie na przychody budżetu państwa i różnicę między 2015 r. a 2021 r. to jest to (...) ponad 200 mld zł różnicy na korzyść przychodów" - mówił. Dodał, że "dziś mamy absolutnie wyjątkową sytuację". "Oto w wyniku nowelizacji ustawy budżetowej, którą Sejm podjął w piątek, przeznaczamy na koniec roku budżetowego (...) dodatkowy ekstra miliard złotych na rozwój nauki i szkolnictwa wyższego" - mówił.

Jak powiedział, środki te w znaczącej części mają trafić do Szczecina i do woj. zachodniopomorskiego. "Dlaczego w znaczącej części? Otóż dlatego, że przyjęliśmy taki algorytm podziału tych środków, który przekazuje proporcjonalnie więcej środków tym ośrodkom naukowym, których infrastruktura była dotąd niedoinwestowana" - mówił.

W uchwalonej w piątek przez Sejm nowelizacji ustawy budżetowej na 2021 r. zapisano zwiększenie wydatków w części budżetu "szkolnictwo wyższe i nauka" o kwotę 1 mld 002 mln 767 tys. zł, z tego dotacje i subwencje o 1 mld zł, a "wydatki bieżące jednostek budżetowych" o 2 mln 767 tys. zł.

Szef MEiN wyraził nadzieję, że nowelizacja ustawy budżetowej zostanie przyjęta przez Senat i podpisana przez prezydenta tak, by w listopadzie było możliwe przekazanie subwencji.

Zarówno minister Czarnek, jak i szef resortu zdrowia Adam Niedzielski chwalili dokonania i awanse PUM w ostatnich latach.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podziękował pracownikom, kadrze profesorskiej PUM oraz jednostkom, które podlegają uniwersytetowi za zaangażowanie w walce z pandemią COVID-19. Podkreślił, że bardzo ważna jest polityka jakości PUM, która prowadzi tę uczelnię do sukcesu, co widoczne jest zarówno w sferze akademickiej, jak i klinicznej.

"Myślę, że oba szpitale akademickie, uniwersyteckie są bardzo dobrym przykładem tego, jak powinna rozwijać się infrastruktura, jak powinny rozwijać się nowe technologie w dziedzinie medycznej" – wskazał.

Prezydent RP Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości, odczytanym przez wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego napisał, że wartość badań naukowych powinna "rozstrzygać się w trakcie pozbawionych osobistych czy ideologicznych uprzedzeń dyskusji".

"Uczelnie zajmują szczególne miejsce wśród instytucji publicznych również dlatego, że właśnie podczas studiów w dużej mierze kształtują się postawy i poglądy młodych ludzi" – napisał prezydent.

Rektor PUM prof. Bogusław Machaliński, zwracając się do studentów podkreślił, że co jakiś czas w historii medycyny występują "zagrożenia i kryzysy na polu walki zdrowia publicznego", a ich skutki i zasięg trudno przewidzieć.

"W takich okolicznościach możecie rozważać dwie ścieżki: unikania odpowiedzialności i braku wierności wyborowi służenia drugiemu człowiekowi lub przezwyciężenia lęku o siebie i odważnego wypełnienia swojego powołania – wybranie prawdziwego dobra. Sapere aude – miej odwagę być mądrym" – mówił prof. Machaliński.

Jak przekazał rektor uczelni, w tym roku naukę w PUM rozpoczyna blisko 1,5 tys. nowych studentów, w tym studenci z zagranicy.

Przed siedzibą rektoratu PUM, w której odbywała się uroczystość inauguracji roku akademickiego, zebrała się grupa osób domagających się dymisji ministra Czarnka. Trzymali transparenty z napisami m.in. "minister nienawiści narodowej, nie dla faszyzmu w szkole".(PAP)

Autorzy: Elżbieta Bielecka, Szymon Zdziebłowski

emb/ szz/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zachodniopomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szczecinie

kiedy
2022-01-07 20:00
miejsce
GOKSiR w Przecławiu, Przecław...
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-12 19:30
miejsce
Arena Szczecin, Szczecin,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-26 20:00
miejsce
Cafe Hormon, Szczecin, Monte...
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-14 20:00
miejsce
Arena Szczecin, Szczecin,...
wstęp biletowany