7 lipiec 2024

Polska firma w kosmicznych projektach EagleEye i Ariane 6

zdjęcie: Polska firma w kosmicznych projektach EagleEye i Ariane 6 / fot. PAP
fot. PAP
Technologie polskiej firmy Scanway polecą w kosmos w dwóch ważnych misjach - największym polskim satelicie EagleEye oraz w nowej europejskiej rakiecie nośnej Ariane 6.
REKLAMA

Już 9 lipca wystartować ma najnowsza rakieta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) – Ariane 6. W tym strategicznym projekcie swój udział ma wrocławska firma Scanway. Przedsiębiorstwo dostarczyło oparty na dwóch kamerach zestaw optyczny, który będzie rejestrował kluczowe etapy lotu. Ok. 3,5 minuty po starcie kamery nagrają odłączenie głównej owiewki, a po 66 minutach lotu zarejestrują separację wynoszonych na orbitę satelitów.

Zgromadzone dane ESA wykorzysta do optymalizacji przyszłych misji. Co więcej, kamery mogą znaleźć zastosowanie także w innych misjach kosmicznych, np. w identyfikacji śmieci kosmicznych, naprawie i tankowaniu satelitów czy w ocenie zniszczeń urządzeń znajdujących się na orbicie.

W niedługim czasie w kosmos wyniesiony zostanie także największy jak dotąd polski satelita - EagleEye. Na potrzeby tego projektu Scanway opracował optyczny teleskop, który stanowi centralny element satelity. Instrument ma za zadanie dostarczanie wysokiej rozdzielczości obrazów Ziemi. Umożliwi monitorowanie zmian środowiskowych, analizę zasobów naturalnych i - w razie potrzeby - zapewni wsparcie w zarządzaniu kryzysowym.

Teleskop powstał w dużej mierze dzięki wcześniejszemu doświadczeniu firmy zdobytemu w czasie prac nad misją STAR VIBE. W jej ramach powstał inny satelita obserwujący Ziemię.

Scanway rozwija dwie linie biznesowe – systemy wizyjne dla przemysłu oraz właśnie technologie kosmiczne. W tej drugiej kategorii, oprócz systemów obserwacyjnych Ziemi, specjalizuje się w urządzeniach do autodiagnostyki satelitów.

Spółka, która powstała relatywnie niedawno, bo w 2016 r., wzięła już udział w różnych misjach kosmicznych, współpracując z ESA, Niemiecką Agencją Kosmiczną czy firmą Thales Alenia Space.

Uczestniczy m.in. w projekcie PIAST (Polish ImAging SaTelites), w ramach którego na orbicie mają zostać umieszczone trzy obserwujące Ziemię satelity, które będą obsługiwane przez Wojskową Akademię Techniczną we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej.

Nowe możliwości rozwoju i pozyskiwania kapitału na rozwój przyniósł debiut na rynku NewConnect w październiku 2023 roku.

W maju firma podpisała kontrakt o wartości 1,7 mln EUR z południowokoreańską firmą NARA Space Technology - na udział w budowie systemu mikrosatelitów do obserwacji Ziemi, rozwój instrumentów optycznych oraz opracowanie ładunków obserwacyjnych dla konstelacji mikrosatelitów do monitorowania metanu NarSha.

Niedawno Scanway dostarczył również układ optyczny do zbierania danych na potrzeby budowanego przez DLR i przeznaczonego do śledzenia statków satelity OTTER.(PAP)

Marek Matacz

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Szczecin
12.8°C
wschód słońca: 04:56
zachód słońca: 21:19
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szczecinie

kiedy
2024-07-19 19:00
miejsce
NOWA DEKADENCJA Szczecińskie...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-20 19:00
miejsce
Amfiteatr - Teatr Letni, Szczecin,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-22 08:00
miejsce
Kids Arena, Szczecin, ul. Staszica 1
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-26 19:00
miejsce
Amfiteatr - Teatr Letni, Szczecin,...
wstęp biletowany