Spotkanie nauki z biznesem w laboratoriach ZUT
ZUT zaprosił przedsiębiorców i organizacje branżowe, by zachęcić ich do korzystania z wiedzy szczecińskich naukowców i uczelnianej aparatury badawczej. Szóste już „Spotkanie Nauki z Biznesem” zorganizowano w czwartek w Laboratorium – Hali Technologicznej Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki w Szczecinie. W dyskusjach m.in. na temat technologii przemysłu 4.0 i cyfryzacji produkcji uczestniczyli przedstawiciele ok. 70 firm.
Serię paneli eksperckich zorganizowano przy nowoczesnych obrabiarkach, wtryskarkach, wycinarkach, robotach, komorze EMC do badań elektromagnetycznych czy np. pracowni hydrauliki olejowej i wodnej. „W komorze EMC możemy sprawdzić, ile promieniowania wydziela np. telefon czy inne urządzenie elektroniczne i czy jest bezpieczne dla człowieka. Ostatnio testowaliśmy tu fotel do badań błędnika” – powiedział PAP dr inż. Karol Miądlicki, adiunkt na WIMiM.
Oprowadzając po laboratoriach ZUT, zaprezentował też system Motion Capture służący do rejestracji ruchu człowieka, ale też pojazdów, dronów, etc. Pozwala on bardzo precyzyjnie pozycjonować obiekt, z dokładnością do setnych milimetrów. Rejestruje 400 klatek na sekundę. Motion Capture, w rozbudowanej wersji, był używany podczas kręcenia „Gry o tron”, a szczecińscy naukowcy wykorzystali go m.in. na potrzeby medycyny, we współpracy ze specjalistami ortopedii. „Możemy sprawdzać, jak człowiek się porusza, jakie ma dysfunkcje, jak rusza ręką, jak chodzi, czy są wady postawy. Nagrywa ruch i lekarze go analizują” – wyjaśnił Miądlicki.
Podczas „Spotkania Nauki z Biznesem” ZUT pokazał również m.in. wtryskarkę do formowania elementów z polimerów oraz wielofunkcyjną obrabiarkę (do metalu i polimerów), pracującą jak tokarka i frezarka w jednym. Jak wyjaśnił Miądlicki, uczelnia na zlecenie przedsiębiorców wykonuje tymi maszynami np. części urządzeń, których nie opłaca się wytwarzać na większą skalę, prototypy.
ZUT dysponuje też robotem do drukowania elementów z polimerów, a nawet drukarką do metalu. W laboratorium wytwarzania przyrostowego z materiałów proszkowych stosowana jest technologia selektywnego stapiania wiązką lasera, dzięki której można „drukować” z proszku, wykorzystując stopy aluminium, tytanu, stale nierdzewne.
„System nanosi warstwę na platformę roboczą, następnie wiązka lasera stapia ten proszek w miejscu, gdzie ma powstać obiekt i nanoszona jest kolejna warstwa materiału” – wyjaśniła dr inż. Marta Krawczyk z katedry technologii wytwarzania na WIMiM.
Laser ma moc 200 lub 400 W, a wysokość warstwy to 20-80 mikrometrów. „Mniej niż grubość ludzkiego włosa” – zaznaczyła Krawczyk.
Naukowcy ZUT wykorzystali tę technologię m.in. do wykonania części zamiennych samochodów zabytkowych. Obok drukarki do metalu dysponują również urządzeniem do wytwarzania elementów z poliuretanów termoplastycznych. Specjalny proszek jest spiekany wiązką lasera i powstają w ten sposób części z tzw. plastikowej gumy. „Możemy wykonać bransoletkę czy oprawkę do okularów, ale też siatkę, strukturę amortyzującą znaną z pewnego modelu butów sportowych czy foteli samochodowych znanej marki” – powiedziała Krawczyk.
Z kolei dr inż. Łukasz Mozga w pracowni hydrauliki niedawno badał parametry pojazdów do przewozu kontenerów na gruz. Komponenty były produkcji chińskiej, więc naukowcy ZUT musieli sprawdzić, czy urządzenia hydrauliczne spełniają normy UE, czy są bezpieczne.
„Mamy możliwość diagnozowania, przetestowania różnych elementów hydraulicznych. Zgłaszają się do nas firmy, które mają problemy z pompami, siłownikami ” – wyjaśnił Mozga. Aparatura pomiarowa ZUT pozwala ustalić, np. dlaczego zepsuła się duża maszyna budowlana, zmierzyć czystość oleju czy sprawdzić wydajność linii produkcyjnej.
„Jesteśmy w stanie wygenerować ciśnienie do 600 bar. Zasymulować prace układu hydraulicznego” – podsumował Mozga.
Współorganizatorami i partnerami „Spotkania Nauki z Biznesem” na WIMiM ZUT są: Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Lubuski Klaster Metalowy, Politechnika Koszalińska, Politechnika Morska w Szczecinie, Wydział Budownictwa oraz Wydział Elektryczny ZUT.(PAP)
tma/ bar/