4 październik 2021

Studenci będą mieli znakomite warunki, by się uczyć

fot. PAP
Studenci będą mieli znakomite warunki, żeby się uczyć i prowadzić prace naukowe. Cieszę się, że przyznaliśmy dofinansowanie w wysokości ponad 30 mln zł – tak o inwestycjach w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym mówił w poniedziałek szef MEiN Przemysław Czarnek.
REKLAMA

Minister edukacji i nauki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim wziął w poniedziałek udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2021/2022 na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Zwiedzili też Międzywydziałowe Centrum Dydaktyczne nr 3 PUM.

Podczas briefingu Czarnek zwrócił uwagę na inwestycje Centrum Dydaktycznego PUM. "Studenci będą mieli znakomite warunki, żeby się uczyć i prowadzić prace naukowe. Cieszę się, że mogliśmy w MEiN przyznać dofinansowanie tej inwestycji w wysokości ponad 30 mln zł i dodatkowo blisko 7 mln zł na sprzęt i wyposażenie budynku" – wskazał minister.

Minister pogratulował rektorowi PUM prof. Bogusławowi Machalińskiemu "rozwoju uczelni i jej awansu w rankingu z 32 na 10 miejsce". "To gigantyczny awans zrobiony w ciągu kilku lat" – ocenił Czarnek.

Według szefa MEiN "PUM, choć ma znakomitą kadrę, jeszcze kilka lat temu był niedoinwestowany". "Ostatnie pięć lat to ogromne środki finansowe z rządu, centrali. To powoduje, że mamy tego rodzaju inwestycje" – zaznaczył Czarnek.

"Mamy zapowiedzi, że w grudniu zostanie ukończony ten budynek, a w lutym studenci będą się tu uczyć" – podkreślił Czarnek. Zapowiedział też, że budynek PUM ma być ogrzewany wyłącznie energią ze źródeł odnawialnych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że "osiągniecia ostatnich lat Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego są imponujące". "Myślę, że to nie tylko kwestia inwestycji, ale przede wszystkim determinacji pana rektora i całej kadry do tego, żeby dbać zarówno o poziom dydaktyczny, jak i naukowy uczelni" – powiedział.

"Pomorski Uniwersytet Medyczny wygrywa w rankingach dotyczących efektywności naukowej" – podkreślił. Przypomniał, że w ostatnim rankingu miesięcznika "Perspektywy" uczelnia zajęła pierwsze miejsce, poprzednio trzecie. "Mało że widać progres, to widać, że kadra bardzo aktywnie na tym polu naukowym działa i skutki tego oczywiście przenoszą się na dydaktykę" – wskazał Niedzielski.

"Chodzi mi o to, że systematycznie powiększane są nabory na studia, szczególnie na kierunku lekarskim, co jest dla mnie bardzo ważne. Jeżeli popatrzymy na ostatnie lata, to te nabory na kierunek lekarski na uczelni zwiększyły się o blisko 36 proc., a o 10 proc. ogólna liczba studentów, a przecież bez kadry, bez inwestowania w kadry takie działanie jest niemożliwe. I należy tutaj docenić, że uczelnia jest przykładem właśnie takiego bardzo zrównoważonego, zharmonizowanego połączenia tej działalności systemowej i rozwoju działalności dydaktycznej" – mówił szef resortu zdrowia.

Zaznaczył, że te sukcesy nie ograniczają się tylko do niwy akademickiej, lecz są odnoszone również w sferze klinicznej. "Mamy dwa szpitale uniwersyteckie, oba te szpitale – można powiedzieć – działają wzorowo, są zaangażowane w walkę z covidem. W jednym z nich umiejscowiony jest szpital tymczasowy" – powiedział.

"Z tego co rozmawialiśmy i z panem profesorem, i z dyrektorami szpitali wynika, że również władze powiatowe pobliskich Szczecinowi powiatów chcą nawiązywać współpracę ze szpitalami akademickimi, nawet rozpatrywane są takie projekty konsolidacyjne, gdzie po prostu szpitale powiatowe dołączają czy włączają się do szpitala akademickiego" – wskazał Niedzielski.

Minister zdrowia mówił, jest to "fenomenalne zjawisko", ponieważ pozwala "w o wiele bardziej racjonalny sposób" gospodarować najcenniejszymi zasobami – jak wyjaśnił, chodzi o kadrę medyczną – "ale równocześnie pozwala rozsądnie dzielić funkcje tak, żeby np. szpital akademicki, gdzie mamy najlepszych specjalistów, najbardziej zaawansowane urządzenia(...) specjalizowały się w leczeniu tych najbardziej trudnych przypadków, stosowania najbardziej zaawansowanych procedur". "A te szpitale, które dołączają, mogą wtedy prowadzić długoterminową opiekę nad pacjentem, którego zabieg jest wykonany w szpitalu akademickim" – dodał.

Międzywydziałowe Centrum Dydaktyki nr 3 ma być nowoczesną bazą naukowo-badawczą. To pierwsza taka jednostka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przeznaczona przede wszystkim dla studentów farmacji. W budynku będzie siedem jednostek naukowo-dydaktycznych.

Inwestycja jest na ostatnim etapie budowy. W grudniu planowane jest wyposażanie pracowni dydaktycznych. Pierwsze zajęcia w nowym obiekcie mają rozpocząć się w semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022.

Koszt inwestycji wynosi blisko 49 mln zł. Pomorski Uniwersytet Medyczny otrzymał na ten cel 37 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Edukacji i Nauki.(PAP)

Autorka: Małgorzata Miszczuk

misz/ dsr/ ipa/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zachodniopomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szczecinie

kiedy
2022-01-07 20:00
miejsce
GOKSiR w Przecławiu, Przecław...
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-12 19:30
miejsce
Arena Szczecin, Szczecin,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-26 20:00
miejsce
Cafe Hormon, Szczecin, Monte...
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-14 20:00
miejsce
Arena Szczecin, Szczecin,...
wstęp biletowany