11 listopad 2020

W Szczecinie powstała mozaika "Bohaterki" poświęcona mieszkankom miasta

fot. PAP
Mozaikę "Bohaterki" poświęconą zarówno zasłużonym dla historii miasta szczeciniankom, jak i wszystkim mieszkankom miasta, odsłonięto w środę na osiedlu Świerczewo. Ma też powstać publikacja poświęcona bohaterkom Szczecina.
REKLAMA

"To część naszego projektu poświęconego kobietom Szczecina. To bohaterki w bardzo szerokim znaczeniu – inspirowały nas zarówno te, które zapisały się w historii Szczecina, jak i nasze mamy, ciocie, babcie, siostry – wszystkie kobiety, które składają się na nasze miasto. To hołd dla nich" – powiedziała PAP w środę Kinga Rabińska ze stowarzyszenia Oswajanie Sztuki.

Jak dodała, mozaika poświęcona jest m.in. architektce i animatorce kultury Helenie Kurcyuszowej, która nadała nazwy wielu ulicom w powojennym Szczecinie, założycielce pierwszej po wojnie polskiej szkoły ponadgimnazjalnej Janinie Szczerskiej czy właścicielce pierwszego baru ze szczecińskimi pasztecikami Bogumile Polańskiej.

Mozaika, której projekt stworzyła Patrycja Makarewicz-Leszczyńska, ułożona została w okolicach bloków mieszkalnych przy ul. Mikołajczyka na osiedlu Świerczewo. Przedstawia zarysy trzech kobiecych postaci.

"Chcieliśmy się skupić na tym, że są to kobiety – zdecydowaliśmy, że żadnej z nich nie będziemy dokładnie portretować. Chodzi po prostu o połowę społeczeństwa, wolimy przekaz uniwersalny" – mówiła Ada Krawczak ze stowarzyszenia Oswajanie Sztuki. Dodała, że twórcom zależało na tym, by mozaika powstała blisko ulicy Ku Słońcu – jednej z tych, którym nazwę nadała Helena Kurcyusz.

Podkreśliła, że pomysł przywracania Szczecinowi mozaik powstał trzy lata temu, to piąta tego typu realizacja. "To czasochłonna forma, wymagająca więcej pracy niż na przykład murale, potrzebny jest do tego cały zespół. Mam nadzieję, że każda kolejna mozaika jest coraz lepsza" – zaznaczyła Krawczak.

Jak wskazała, kafle, z których składa się obraz, pochodzą z recyklingu, stowarzyszenie otrzymuje je od sklepów lub od mieszkańców miasta.

Wkrótce ma się też ukazać publikacja przybliżająca historie kobiet związanych ze Szczecinem, przeznaczona m.in. dla rodziców, nauczycieli czy animatorów kultury.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zachodniopomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szczecinie

kiedy
2022-01-07 20:00
miejsce
GOKSiR w Przecławiu, Przecław...
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-12 19:30
miejsce
Arena Szczecin, Szczecin,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-26 20:00
miejsce
Cafe Hormon, Szczecin, Monte...
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-14 20:00
miejsce
Arena Szczecin, Szczecin,...
wstęp biletowany