30 sierpień 2020

Szczecin: koncert z polską muzyką filmową na zakończenie obchodów 40. rocznicy Sierpnia ‘80

fot. PAP
Koncertem "Sierpniowe Przełomy" i iluminacją budynku filharmonii zakończyły się w niedzielę w Szczecinie obchody 40. rocznicy Sierpnia ’80 i podpisania Porozumień Sierpniowych. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wskazał, że bohaterom tamtych dni jesteśmy winni "absolutną wdzięczność".
REKLAMA

"Nie wyobrażałem sobie, żeby nie być dzisiaj tutaj ze swoimi szczecinianami, z tymi, wśród których czuję się najlepiej" – powiedział w niedzielę wieczorem podczas koncertu "Sierpniowe Przełomy" na pl. Solidarności w Szczecinie marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

"Jesteśmy w miejscu szczególnym – nad Muzeum Przełomów (w którym znajdują się dokumenty powojennej historii miasta – PAP). Są wśród nas bohaterowie tamtych dni" – wskazał marszałek, odnosząc się do opozycjonistów. "Jesteśmy im winni absolutną wdzięczność, dlatego, że wola i odwaga tych kobiet i mężczyzn spowodowały, że żyjemy w innej Polsce" – powiedział.

Zaznaczył, że chce, aby koncert był podziękowaniem "za wszystko, co odważne Polki i odważni Polacy zrobili dla Szczecina, dla Gdańska i dla całej naszej ojczyzn". "Chwała bohaterom" – zakończył Grodzki.

Podczas koncertu szczecinianie zebrani na placu Solidarności – dachu Centrum Dialogu "Przełomy" - mogli usłyszeć kompozycje z najsłynniejszych polskich dzieł filmowych w wykonaniu orkiestry Opery na Zamku w Szczecinie pod batutą Jerzego Wołosiuka. Wystąpiła także Natalia Niemen, wykonując "Bema pamięci żałobny rapsod" czy "Balladę o Janku Wiśniewskim".

O godz. 21 charakterystyczny biały budynek szczecińskiej filharmonii podświetlony został przygotowaną specjalnie na rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych czerwono-białą iluminacją, układającą się m.in., w napis "Solidarność". Będzie ją można oglądać także w poniedziałek.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ aj/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zachodniopomorskie
32344
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szczecinie

kiedy
2021-02-06 18:00
miejsce
Filharmonia im. Mieczysława...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-21 19:00
miejsce
Arena Szczecin, Szczecin,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-05 19:00
miejsce
Event Arena, Szczecin, Staszica 1
wstęp biletowany
kiedy
2021-05-02 16:00
miejsce
Opera na Zamku, Szczecin, Korsarzy 34
wstęp biletowany