21 wrzesień 2022

Postrzelony żubr znaleziony w okolicy Dębna

zdjęcie: Postrzelony żubr znaleziony w okolicy Dębna / fot. PAP
fot. PAP
W okolicy Dębna (woj. zachodniopomorskie) znaleziono postrzelonego żubra, zwierzęcia nie udało się uratować. Przyrodnicy alarmują, że jest to kolejny przypadek kłusownictwa w regionie. Sprawa została zgłoszona na policję.
REKLAMA

"Początkowo wyglądało to na potrącenie przez samochód, na jakiś efekt kolizji z samochodem. Zwierzę było w bardzo złej kondycji, nie mogło się w ogóle położyć, ani wstać, ani jeść, ani napić się wody" – informuje Maciej Tracz z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

Jak dodał "weterynarz po oględzinach podjął decyzję, że zwierzę już nie rokuje jakichkolwiek nadziei. Żubr został dostrzelony".

Podczas prowadzonej sekcji okazało się, że w ciele zwierzęcia znajduje się rana postrzałowa – inna niż ta od ostrzału. Zgodnie z procedurą, sprawa została zgłoszona na policję.

"Skończono sekcję w obecności policji. Weterynarz wyjął z ciała zwierzęcia kulę myśliwską. To pocisk z broni gwintowanej, półpłaszczowy, taki jakiego często używa się na polowaniach" – dodał Tracz.

Przyrodnik wskazał też, że to kolejny już martwy żubr w regionie. Dwa byki znaleziono też w okolicach Studnicy i Mirosławca. Stan ich rozkładu nie pozwala jednoznacznie stwierdzić przyczyny śmierci. Zdaniem przyrodników i one mogły paść ofiarą kłusownictwa.

W ubiegłym tygodniu w okolicach Suchania (powiat stargardzki) znaleziono zastrzelonego rysia, zwierzę miało niespełna cztery miesiące. W ciele zwierzęcia znaleziono śrut pochodzący z broni gładkolufowej.(PAP)

Autorka: Małgorzata Miszczuk

misz/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Szczecin
17.3°C
wschód słońca: 06:52
zachód słońca: 18:54
Koronawirus
zachodniopomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szczecinie

kiedy
2022-09-26 17:00
miejsce
Teatr Współczesny, Szczecin, Wały...
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-26 19:30
miejsce
Arena Szczecin, Szczecin,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-26 20:15
miejsce
Teatr Współczesny, Szczecin, Wały...
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-30 19:00
miejsce
Filharmonia im. Mieczysława...
wstęp biletowany