Nielegalny demontaż barki nad Odrą
"Barka była cięta nad brzegiem kanału, w bezpośrednim sąsiedztwie Odry bez zabezpieczenia wód i gleby, czyli bez instalacji dedykowanej przetwarzaniu statków posiadającej możliwość wydzielenia wód, do których przedostają się farby zawierające TBT tj. związki miedzi i cyny pod nazwą tributylocyna, które ulegają wolno rozkładowi w środowisku wodnym i mają silną tendencję do bioakumulacji w osadach dennych oraz organizmach wodnych" – przekazał we wtorek rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie Michał Ruczyński.
Jak dodał, "wykonany nalot dronem nad tą okolicą ujawnił kolejne barki, które prawdopodobniej czekają na demontaż".
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że ten sam przedsiębiorca już w pierwszej połowie 2023 r. dokonał nielegalnego demontażu dwóch barek nad brzegiem rzeki. Inspektorzy złożyli wówczas zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa polegającego na nielegalnym cięciu barek przy ul. Tama Pomorzańska 13 D w Szczecinie.
Teren ten jest stale monitorowany przez inspektorów WIOŚ w Szczecinie, którzy dokumentują też nielegalne działania mogące zagrażać środowisku naturalnemu.Za nielegalny demontaż barek przedsiębiorca może otrzymać karę administracyjną w wysokości do 1 mln zł za każdą barkę.(PAP)
misz/ apiech/
