Przekroczono dopuszczalny poziom pyłu zawieszonego w powietrzu
Wzrost stężenia pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w Szczecinie na stacji pomiarów automatycznych przy ul. Piłsudskiego zanotowano w godzinach nocnych i porannych.
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało o ryzyku wystąpienia w Szczecinie w środę między godz. 8.00 a północą przekroczenia poziomu informowania (100 µg/m sześc.) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.
Jakość powietrza określana jest jako bardzo dobra, gdy wskaźniki wynoszą od 0 do 20 µg/m sześc., dobra, gdy od 20,1 do 50 µg/m sześc., umiarkowana od 50,1 do 80 µg/m sześc., a dostateczna, gdy wskaźniki są w granicach 80,1 do 100 µg/m sześc. Gdy jakość powietrza jest określana jako "dostateczna", zanieczyszczenie stanowi zagrożenie dla zdrowia oraz może mieć negatywne skutki zdrowotne. Niewskazana jest wówczas aktywność na wolnym powietrzu, szczególnie gdy ta wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku.
Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia, np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie, a osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego m.in. przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej i nasilenie się objawów ataków astmy.
Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokiego stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.(PAP)
misz/ joz/