Kontrolerzy biletów komunikacji miejskiej będą mieli kamery
Kamery nasobne dla kontrolerów są już w magazynie ZDiTM. 30 wideorejestratorów, stacje dokujące i system teleinformatyczny kosztowały prawie 68 tys. zł. Pieniądze pochodzą z budżetu miasta.
Rzecznik prasowy ZDiTM w Szczecinie Kacper Reszczyński uzasadnił zakup troską o bezpieczeństwo pasażerów i kontrolerów, a także tym, że nagrania pomogą wyjaśniać kwestie sporne w razie np. skarg na kontrolerów. Nagrania po zakończeniu pracy kontrolerów zostaną automatycznie przeniesione na zabezpieczony serwer.
„Tylko wybrane osoby będą miały dostęp do systemu” – zaznaczył rzecznik.
Nie powiedział, kiedy urządzenia zaczną być używane. Wyjaśnił, że konieczne jest m.in. przygotowanie zmiany w przepisach niezbędnych do korzystania z systemu przez pracowników ZDiTM. Planowane są też szkolenia.
Rzecznik prezydenta Szczecina Łukasz Kolasa przekazał PAP, że nad dokumentami pracują miejscy prawnicy, chodzi m.in. o przepisy RODO.
„Zakładamy, że potrwa to maksymalnie kilkanaście dni” – podał Kolasa.
O zakupie kamer nasobnych dla kontrolerów biletów zdecydowały władze miasta po tym, jak pod koniec lipca 2024 r. kontroler brutalnie potraktował pasażera autobusu linii 811. Nagranie wideo autorstwa jednego z pasażerów trafiło do internetu. Widać na nim, jak kontroler szarpie młodego mężczyznę, przyciska go do szyby. Później kontrolowany leży na podłodze, a jego nogi są przytrzaśnięte drzwiami autobusu.
W polskim prawie nie ma przepisów, które regulowałyby używanie kamer nasobnych przez kontrolerów biletów. Nie jest te jednak zakazane. Jak wynika ze stanowiska prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych przedstawionego w październiku 2024 r., kontrolerzy w publicznym transporcie zbiorowym mogą nagrywać kontrolowanych pasażerów za pomocą rejestratorów obrazu i dźwięku. Muszą jednak uprzedzić o tym pasażera. Informacja o tym, że kontrola jest nagrywana, musi być, co podkreślił UODO, „zwięzła i zrozumiała”, przekazana prostym językiem.
Kamer nasobnych od ponad 10 lat używają kontrolerzy biletów w Opolu. Przetarg na zakup kamer w listopadzie 2024 r. ogłosił Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie.
Kontrolerzy biletów nie korzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych, jaką w 2023 r. zostali objęci m.in. kierowcy autobusów i motorniczy. Rejestracja wideo pracy kontrolerów może być dowodem w sprawie, gdy w czasie interwencji dojdzie do znieważania, naruszenia nietykalności cielesnej lub napaści. (PAP)
tma/ joz/