POLIN szuka wolontariuszy akcji Żonkile w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim
"Z inicjatywy prezydenta Rafała Trzaskowskiego Muzeum POLIN wyprodukuje 150 tysięcy dodatkowych, poza wcześniej planowanymi 450 tysiącami, papierowych kwiatów. Trafią one do gmin i organizacji żydowskich na całym świecie" - poinformował stołeczny ratusz. Dodając, że inicjatywę wsparł Ronald S. Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów, który będzie partnerem tych działań.
19 kwietnia przypada 80. już rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Z tej okazji jedenasty już raz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Tradycję rozpoczął Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, który co roku składał bukiet tych żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana akcja, jak deklaruje POLIN, ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.
"W tym roku żonkile będą wręczane w Polsce po raz pierwszy także poza Warszawą, akcja odbędzie się w Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Białymstoku i Lublinie. W każdym z tych miast Muzeum POLIN nawiązało współpracę z instytucjami, przy wsparciu których zrekrutuje i przygotuje wolontariuszy do rozdawania żonkili 19 kwietnia" - poinformowano w komunikacie.
Nabór wolontariuszy do akcji trwa do 13 lutego. Wolontariat poprzedzony będzie warsztatami komunikacyjnymi, wykładami i spacerami edukacyjnymi dotyczącymi historii polskich Żydów oraz wojennej historii Warszawy. Muzeum zapewnia porozumienie wolontariackie i zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo.
Aby zgłosić się do akcji, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie polin.pl i wskazać w nim dogodną datę spotkania informacyjnego (na zoom), podczas którego pracownicy muzeum opowiedzą o szczegółach wolontariatu. (PAP)
autor: Luiza Łuniewska
lui/ akub/