Muzeum Narodowe w Szczecinie: 23-29.10.2023
fot. nadesłane
Kalendarium wydarzeń: 23-29 października 2023
REKLAMA
23 PAŹDZIERNIKA 2023 | PONIEDZIAŁEK
Muzeum nieczynne
24 PAŹDZIERNIKA 2023 | WTOREK
Muzeum czynne między 10.00 a 18.00
17.00 | Centrum Dialogu Przełomy MNS | wstęp wolny
Wytwarzanie miasta portowego: wokół książki "Wodowanie" Sławomira Iwasiowa
Uczestnicy debaty: Sławomir Iwasiów, Robert Bartłomiejski i dziennikarz Janusz Zarzycki
Prowadzenie: Maciej Kowalewski
18.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie | wstęp wolny
Beton historyczny w architekturze i krajobrazie kulturowym Pomorza Zachodniego
Wykład dr Aleksandry Hamberg – Federowicz
Spotkanie Członków i Sympatyków Stowarzyszenia Historyków Sztuki
25 PAŹDZIERNIKA 2023 | ŚRODA
Muzeum czynne między 10.00 a 18.00
26 PAŹDZIERNIKA 2023 | CZWARTEK
Muzeum czynne między 10.00 a 18.00
18.00 | Centrum Dialogu Przełomy MNS | wstęp wolny
Gdzie jest wolność? / Wo ist die Freiheit?
Debata polsko-niemiecka / Deutsch-polnische Debatte
27 PAŹDZIERNIKA 2023 | PIĄTEK
Muzeum czynne między 10.00 a 16.00
12.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie | wstęp wolny
Finał konkursu plastycznego „Moja piñata”
28 PAŹDZIERNIKA 203 | SOBOTA
Muzeum czynne między 10.00 a 18.00
10.00-18.00 | wszystkie gmachy MNS
BEZPŁATNA SOBOTA W MUZEUM (wstęp wolny na wszystkie ekspozycje)
12.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie | Bilety: 15 zł + zapisy (!)
Akademia Malucha | „Mali detektywi na tropie ciekawych historii. Jakie skarby skrywają
muzealne wnętrza?”
Prowadzenie: Dorota Baumgarten-Szczyrska
16.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie |Bilety: 5 z
Akademia Historii Sztuki | „Sztuka starożytnej Grecji – rzeźba”
Wykład Krystyny Milewskiej
29 PAŹDZIERNIKA 203 | NIEDZIELA
Muzeum czynne między 10.00 a 16.00Wytwarzanie miasta portowego
Zapraszamy we wtorek, 24 października 2023 roku o godz. 17.00, do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy na promocję książki Sławomira Iwasiowa „Wodowanie. Literatura i inne media w Szczecinie. Lata 60. XX wieku”. O faktycznym albo mitycznym portowym charakterze Szczecina dyskutować będą Sławomir Iwasiów, Robert Bartłomiejski i dziennikarz Janusz Zarzycki. Spotkanie poprowadzi Maciej Kowalewski.
Od autora: książka nie opowiada wprost o wodnym żywiole, choć trudno byłoby się odżegnać od niesionych z jego falami wieloznaczności; jeżeli rację mają współcześni badacze / badaczki „błękitnej humanistyki” (blue humanities), to powinniśmy naszą planetę nazywać Oceanem, a nie Ziemią. Wprawdzie Szczecin, o czym doskonale wiadomo, bezpośrednio nad morzem nie leży, co nie zmienia faktu, że w znacznej mierze szczecińska kultura miejsca powstała dzięki wpływowi Bałtyku, przemysłowi stoczniowemu, profesjom marynarzy, rybaków, robotników portowych, inżynierów. Podczas pisania „Wodowania” towarzyszyło mi przekonanie, że literatura i jej otoczenie społeczne – ukształtowane dzięki morskiemu sąsiedztwu – oddziałują na siebie nawzajem, a ruch ten z całą pewnością nie przebiega w jedną tylko stronę; dlatego mam na uwadze wszelkie społeczne i kulturowe przejawy bliskości morza, rzeki czy portu, właściwe dla takich miast i środowisk twórczych jak Szczecin. „Wodowanie” to jednak monografia nie tylko o literaturze. Nie sposób pominąć roli pozostałych środków komunikacji w tworzeniu kultury miasta i regionu, stąd też w podtytule książki określenie „inne media”. Z literatury i czasopism, książek niefikcjonalnych, takich jak przewodniki turystyczne, ale także audycji radiowych, filmów telewizyjnych, zdjęć, a przede wszystkim informacji oraz publicystyki w gazetach codziennych, wyłania się specyficzny obraz Szczecina lat 60., miasta zbudowanego między twardym gruntem ziemi a bezkresem rzecznych i morskich wód.
Robert Bartłomiejski, doktor nauk społecznych, socjolog i europeista. Od 2017 roku zastępca dyrektora Instytutu Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Naukowo i z zamiłowania jest badaczem w dziedzinie socjologii miasta, ze szczególnym naciskiem na tematykę związaną z portami, morzem i życiem miejskim. Jako ekspert współpracował z różnymi instytucjami publicznymi i ma na swoim koncie liczne, ekspertyzy, które pomagają w rozwoju społecznym i kulturalnym miasta, a także w promowaniu dziedzictwa morskiego i portowego regionu.
Sławomir Iwasiów, doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca, krytyk literacki. Adiunkt w Instytucie Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego. Opublikował monografie: Reprezentacje Europy w prozie polskiej XXI wieku (2013), Czytania. Szkice krytyczne o książkach (2017), Po szkole. Rozmowy o edukacji (2015–2020) (2021). Współredagował tomy: Interpretatywny słownik terminów kulturowych (2014), Literatura w Szczecinie 1945–2015. Książki siedemdziesięciolecia (2016), Interpretatywny słownik terminów kulturowych 2.0 (2017), Geoliteratura. Przewodnik. bedeker, poradnik (2019), Kalejdoskop. Współczesne pojęcia pedagogiczne (2021). Stały współpracownik dwutygodnika kulturalnego „artPAPIER”. Od 2008 roku redaktor prowadzący Zachodniopomorskiego Kwartalnika Oświatowego „Refleksje”.
Maciej Kowalewski, prof. US jest socjologiem, jego badania dotyczą takich tematów jak studia miejskie, ruchy protestu i kultura morska.
Janusz Zarzycki, historyk, dziennikarz „Głosu Szczecińskiego”, w którym przeszedł wszystkie szczeble zawodowej kariery – młodszego redaktora, redaktora, publicysty, kierownika wydania magazynowego gazety, kierownika działu ekonomiczno-morskiego, zastępcy redaktora naczelnego. W 1996 r. został naczelnym redaktorem „Głosu”, a dwa lata później prezesem Dziennikarskiej Spółdzielni Pracy „Głos Szczeciński”. Specjalizował się w problematyce ekonomicznej i morskiej. Otrzymał wyróżnienie specjalne ministra handlu zagranicznego i gospodarki morskiej oraz ministra sprawiedliwości za cykl publikacji o wypadkach morskich (pitaval morski). W 1992 r. uhonorowany tytułem „Publicysta Roku” w konkursie szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. W latach 2004–2012 był prezesem szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.
Spotkanie odbędzie się we wtorek, 24 października 2023 roku o godzinie 18.00 w sali konferencyjnej gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ul. Wały Chrobrego 3.
Prelegentka w swoim wystąpieniu przedstawi wybrane zagadnienia podjęte w rozprawie doktorskiej, przygotowanej pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Zbigniewa Paszkowskiego, w dyscyplinie nauk inżynieryjno-technicznych, obronionej w 2023 roku na Wydziale Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Dr Aleksandra Hamberg-Federowicz jest absolwentką Politechniki Szczecińskiej, Wydziału Budownictwa i Architektury na kierunku architektura i urbanistyka oraz studiów podyplomowych z zakresu rewitalizacji urbanistycznej na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Jest autorką licznych dokumentacji i inwentaryzacji konserwatorskich, opracowań programowych z zakresu ochrony zabytków oraz wystąpień i publikacji dotyczących zabudowy małych miast i wsi Pomorza Zachodniego, ze szczególnym uwzględnieniem detalu architektonicznego oraz architektury modernistycznej Szczecina. Pracuje w Szczecinie w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków oraz Biurze Dokumentacji Zabytków. Opracowała niezwykle przydatny poradnik dla użytkujących obiekty zabytkowe, zamieszczony na stronie internetowej BDZ w Szczecinie. Należy do SKZ, gdzie obecnie pełni funkcję zastępcy Prezesa, oraz do Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Architektów gdzie jest członkiem Rady
W dyskusji udział wezmą: prof. Maria Czerepaniak-Walczak (Szczecin), Dorothea Janowski (Angermünde), Falko Reichardt (Gorkow), Monika Tichy (Szczecin), a poprowadzi ją Jarema Piekutowski (Szczecin, Warszawa).
Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Czas–Przestrzeń–Tożsamość i miasto Wolgast, współorganizatorem MNS–CDP.
Z zaproszenia organizatorów: W ostatnich latach świat zachodni doświadcza głębokiego kryzysu, dotyczącego pojęcia wolności. Z jednej strony, rosnące nierówności społeczne i ekonomiczne oraz dziki neoliberalizm podważają ideę wolności jako dostępu do równych szans. Tradycyjne wartości liberalne, takie jak wolność słowa, wolność prasy i wolność zgromadzeń, są coraz częściej podważane i ograniczane w imię różnych „wyższych celów”, takich jak bezpieczeństwo narodowe czy zdrowie publiczne, ale także w wyniku kryzysu demokracji liberalnej w państwach takich jak Włochy, Węgry czy Polska. Młodsze pokolenia, zamiast dążyć do większej wolności, wydają się coraz częściej pragnąć silnego przywództwa i prostych rozwiązań, co może prowadzić do ograniczenia demokracji. Ten kryzys wolności wywołuje pytania o to, jakie są jej granice i jak można ją zdefiniować w zmieniającym się świecie.
Maria Czerepaniak-Walczak – profesor pedagogiki. Kieruje katedrą Pedagogiki Ogólnej na Uniwersytecie Szczecińskim. Wieloletnia członkini i zastępczyni przewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN. W 2018 r. otrzymała Medal Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego. Autorka prac o szkolnictwie wyższym, pedagogice czasu wolnego i emancypacji.
Falko Reichardt – historyk, trener, były dyrektor nieistniejącego już Międzynarodowego Centrum Studiów i Spotkań im. Dietricha Bonhoeffera w Szczecinie. Współpracuje z Polsko-Niemiecką Wymianą Młodzieży. Zajmuje się edukacją historyczno-polityczną w obszarze transgranicznym. Zorganizował ponad 100 spotkań młodzieży polsko-niemieckiej.
Dorothea Janowski – nauczycielka gry na pianinie, organach i teorii muzyki, a także dyrygentka chóru i dyrektorka szkoły muzycznej w Angermünde. Po ukończeniu studiów z muzyki kościelnej w Halle w latach 1975–1979, poświęciła się nauczaniu kolejnych pokoleń w zakresie gry na pianinie, organach i teorii muzyki. Z pasją odkrywa indywidualne talenty swoich uczniów i aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym, prowadząc różne zespoły i organizując koncerty.
Monika Pacyfka Tichy – buntowniczka, aktywistka, motocyklistka, feministka. Fotografuje, pisze, podróżuje, pisze reportaże. Broni demokracji i praw człowieka w Polsce. Najwięcej energii poświęca działaniu na rzecz akceptacji i równouprawnienia osób LGBT+. Organizuje protesty w obronie praw kobiet, Marsze Równości, pomoc psychologiczną i kryzysową dla ofiar patriarchatu i queerfobii, finansowanie tranzycji. Szefowa Fundacji Lambda Polska, która koncentruje się na wspieraniu osób transpłciowych. Uwielbia: swoją Rodzinę z Wyboru, Przystanek Woodstock, książki o Wiedźminie i twórczość sióstr Wachowskich.
Realizacja konkursu związana jest z wystawą „Radość życia. Sztuka ludowa Meksyku z kolekcji Stanisława Kasprzyka”.
Meksykańska piniata (piñata) to tradycja idealna dla wszystkich osób lubiących dobrą zabawę i łakocie. Jest główną atrakcją dziecięcych (i nie tylko!) imprez urodzinowych oraz zabaw w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Początkowo piniata była prostym glinianym naczyniem, które wypełniano słodyczami oraz drobnymi monetami. Z czasem zaczęto robić ją z innych materiałów i ozdabiać, nadając różnorodne, często fantazyjne kształty (gwiazdy z siedmioma rogami, zwierzęta, bohaterowie bajek). Współcześnie wykonuje się ją z kolorowego papieru bądź kartonu. Piniatę zawiesza się na sznurku nad głowami dzieci, których zadaniem jest rozbić ją za pomocą długiego kijka. Utrudnieniem w zabawie jest to, że uczestnicy mają zasłonięte oczy.Akademia Malucha
„Mali detektywi na tropie ciekawych historii. Jakie skarby skrywają muzealne wnętrza?” To tytuł warsztatów w ramach Akademii Malucha, prowadzonych przez Dorotę Baumgarten-Szczyrską.
Zapraszamy do Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego w najbliższą sobotę, 28 października 2023 roku o godzinie 10.00. Uwaga! Obowiązują zapisy!
Akademia Malucha to cykl sobotnich spotkań opracowanych z myślą o dzieciach w wieku 5–6 lat. Każde spotkanie trwa około dwóch godzin i obejmuje dwie części: pierwszą realizowaną na salach wystawowych z wykorzystaniem wybranych eksponatów i drugą, na którą składają się zajęcia plastyczne związane z tematem spotkania. W ramach warsztatów muzealnych najmłodsi słuchacze Akademii odbędą podróż w czasie i przestrzeni.
Poznają polskie tradycje i zwyczaje dotyczące Wielkanocy, świąt Bożego Narodzenia, katarzynek i andrzejek oraz kulturę innych narodów. W trakcie zajęć dzieci będą miały niepowtarzalną okazję zobaczyć, dotknąć, a nawet przymierzyć przedmioty prezentowane na wystawach lub przechowywane w muzealnych magazynach. Każdy słuchacz Akademii Malucha otrzyma specjalną książeczkę, w której zbierać będzie znaczki z poszczególnych zajęć. Na zakończenie cyklu spotkań wytrwali uczestnicy otrzymają Dyplomy Słuchacza Akademii.
Zajęcia odbywają się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3.
Prowadząca: Dorota Baumgarten-Szczyrska
tel. (+48) 91 43 15 270
d.baumgarten@muzeum.szczecin.pl
Wstęp: 15 zł
Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy.
Oferta nie dotyczy grup zorganizowanychAkademia Historii Sztuki
Zapraszamy na wykład Krystyny Milewskiej „Sztuka starożytnej Grecji – rzeźba”. To już czwarte spotkanie z cyklu Akademia Historii Sztuki.
Spotkanie odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego w najbliższą sobotę, 28 października 2023 roku o godzinie 16.00.
Bilety: 5 zł (bilet edukacyjny).
Akademia Historii Sztuki to otwarte wykłady z zakresu historii sztuki, odbywające się w tym roku szkolnym w każdą sobotę od października 2023 do maja 2024. Ze względu na przekrojowy charakter kursu polecamy go w szczególności młodzieży i osobom dorosłym, które pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki lub usystematyzować posiadane już wiadomości. Kurs obejmuje szeroki zakres tematów, od sztuki starożytnej po sztukę współczesną, uzupełniony o zajęcia związane z analizą i interpretacją dzieł sztuki.
Muzeum nieczynne
24 PAŹDZIERNIKA 2023 | WTOREK
Muzeum czynne między 10.00 a 18.00
17.00 | Centrum Dialogu Przełomy MNS | wstęp wolny
Wytwarzanie miasta portowego: wokół książki "Wodowanie" Sławomira Iwasiowa
Uczestnicy debaty: Sławomir Iwasiów, Robert Bartłomiejski i dziennikarz Janusz Zarzycki
Prowadzenie: Maciej Kowalewski
18.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie | wstęp wolny
Beton historyczny w architekturze i krajobrazie kulturowym Pomorza Zachodniego
Wykład dr Aleksandry Hamberg – Federowicz
Spotkanie Członków i Sympatyków Stowarzyszenia Historyków Sztuki
25 PAŹDZIERNIKA 2023 | ŚRODA
Muzeum czynne między 10.00 a 18.00
26 PAŹDZIERNIKA 2023 | CZWARTEK
Muzeum czynne między 10.00 a 18.00
18.00 | Centrum Dialogu Przełomy MNS | wstęp wolny
Gdzie jest wolność? / Wo ist die Freiheit?
Debata polsko-niemiecka / Deutsch-polnische Debatte
27 PAŹDZIERNIKA 2023 | PIĄTEK
Muzeum czynne między 10.00 a 16.00
12.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie | wstęp wolny
Finał konkursu plastycznego „Moja piñata”
28 PAŹDZIERNIKA 203 | SOBOTA
Muzeum czynne między 10.00 a 18.00
10.00-18.00 | wszystkie gmachy MNS
BEZPŁATNA SOBOTA W MUZEUM (wstęp wolny na wszystkie ekspozycje)
12.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie | Bilety: 15 zł + zapisy (!)
Akademia Malucha | „Mali detektywi na tropie ciekawych historii. Jakie skarby skrywają
muzealne wnętrza?”
Prowadzenie: Dorota Baumgarten-Szczyrska
16.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie |Bilety: 5 z
Akademia Historii Sztuki | „Sztuka starożytnej Grecji – rzeźba”
Wykład Krystyny Milewskiej
29 PAŹDZIERNIKA 203 | NIEDZIELA
Muzeum czynne między 10.00 a 16.00
Wytwarzanie miasta portowego
Wokół książki "Wodowanie" Sławomira Iwasiowa
Zapraszamy we wtorek, 24 października 2023 roku o godz. 17.00, do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy na promocję książki Sławomira Iwasiowa „Wodowanie. Literatura i inne media w Szczecinie. Lata 60. XX wieku”. O faktycznym albo mitycznym portowym charakterze Szczecina dyskutować będą Sławomir Iwasiów, Robert Bartłomiejski i dziennikarz Janusz Zarzycki. Spotkanie poprowadzi Maciej Kowalewski.Od autora: książka nie opowiada wprost o wodnym żywiole, choć trudno byłoby się odżegnać od niesionych z jego falami wieloznaczności; jeżeli rację mają współcześni badacze / badaczki „błękitnej humanistyki” (blue humanities), to powinniśmy naszą planetę nazywać Oceanem, a nie Ziemią. Wprawdzie Szczecin, o czym doskonale wiadomo, bezpośrednio nad morzem nie leży, co nie zmienia faktu, że w znacznej mierze szczecińska kultura miejsca powstała dzięki wpływowi Bałtyku, przemysłowi stoczniowemu, profesjom marynarzy, rybaków, robotników portowych, inżynierów. Podczas pisania „Wodowania” towarzyszyło mi przekonanie, że literatura i jej otoczenie społeczne – ukształtowane dzięki morskiemu sąsiedztwu – oddziałują na siebie nawzajem, a ruch ten z całą pewnością nie przebiega w jedną tylko stronę; dlatego mam na uwadze wszelkie społeczne i kulturowe przejawy bliskości morza, rzeki czy portu, właściwe dla takich miast i środowisk twórczych jak Szczecin. „Wodowanie” to jednak monografia nie tylko o literaturze. Nie sposób pominąć roli pozostałych środków komunikacji w tworzeniu kultury miasta i regionu, stąd też w podtytule książki określenie „inne media”. Z literatury i czasopism, książek niefikcjonalnych, takich jak przewodniki turystyczne, ale także audycji radiowych, filmów telewizyjnych, zdjęć, a przede wszystkim informacji oraz publicystyki w gazetach codziennych, wyłania się specyficzny obraz Szczecina lat 60., miasta zbudowanego między twardym gruntem ziemi a bezkresem rzecznych i morskich wód.
Robert Bartłomiejski, doktor nauk społecznych, socjolog i europeista. Od 2017 roku zastępca dyrektora Instytutu Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Naukowo i z zamiłowania jest badaczem w dziedzinie socjologii miasta, ze szczególnym naciskiem na tematykę związaną z portami, morzem i życiem miejskim. Jako ekspert współpracował z różnymi instytucjami publicznymi i ma na swoim koncie liczne, ekspertyzy, które pomagają w rozwoju społecznym i kulturalnym miasta, a także w promowaniu dziedzictwa morskiego i portowego regionu.
Sławomir Iwasiów, doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca, krytyk literacki. Adiunkt w Instytucie Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego. Opublikował monografie: Reprezentacje Europy w prozie polskiej XXI wieku (2013), Czytania. Szkice krytyczne o książkach (2017), Po szkole. Rozmowy o edukacji (2015–2020) (2021). Współredagował tomy: Interpretatywny słownik terminów kulturowych (2014), Literatura w Szczecinie 1945–2015. Książki siedemdziesięciolecia (2016), Interpretatywny słownik terminów kulturowych 2.0 (2017), Geoliteratura. Przewodnik. bedeker, poradnik (2019), Kalejdoskop. Współczesne pojęcia pedagogiczne (2021). Stały współpracownik dwutygodnika kulturalnego „artPAPIER”. Od 2008 roku redaktor prowadzący Zachodniopomorskiego Kwartalnika Oświatowego „Refleksje”.
Maciej Kowalewski, prof. US jest socjologiem, jego badania dotyczą takich tematów jak studia miejskie, ruchy protestu i kultura morska.
Janusz Zarzycki, historyk, dziennikarz „Głosu Szczecińskiego”, w którym przeszedł wszystkie szczeble zawodowej kariery – młodszego redaktora, redaktora, publicysty, kierownika wydania magazynowego gazety, kierownika działu ekonomiczno-morskiego, zastępcy redaktora naczelnego. W 1996 r. został naczelnym redaktorem „Głosu”, a dwa lata później prezesem Dziennikarskiej Spółdzielni Pracy „Głos Szczeciński”. Specjalizował się w problematyce ekonomicznej i morskiej. Otrzymał wyróżnienie specjalne ministra handlu zagranicznego i gospodarki morskiej oraz ministra sprawiedliwości za cykl publikacji o wypadkach morskich (pitaval morski). W 1992 r. uhonorowany tytułem „Publicysta Roku” w konkursie szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. W latach 2004–2012 był prezesem szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.
Beton historyczny w architekturze i krajobrazie kulturowym Pomorza Zachodniego
Szczeciński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki zaprasza członków oraz sympatyków na wykład dr Aleksandry Hamberg-Federowicz „Beton historyczny w architekturze i krajobrazie kulturowym Pomorza Zachodniego”.Spotkanie odbędzie się we wtorek, 24 października 2023 roku o godzinie 18.00 w sali konferencyjnej gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ul. Wały Chrobrego 3.
Prelegentka w swoim wystąpieniu przedstawi wybrane zagadnienia podjęte w rozprawie doktorskiej, przygotowanej pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Zbigniewa Paszkowskiego, w dyscyplinie nauk inżynieryjno-technicznych, obronionej w 2023 roku na Wydziale Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Dr Aleksandra Hamberg-Federowicz jest absolwentką Politechniki Szczecińskiej, Wydziału Budownictwa i Architektury na kierunku architektura i urbanistyka oraz studiów podyplomowych z zakresu rewitalizacji urbanistycznej na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Jest autorką licznych dokumentacji i inwentaryzacji konserwatorskich, opracowań programowych z zakresu ochrony zabytków oraz wystąpień i publikacji dotyczących zabudowy małych miast i wsi Pomorza Zachodniego, ze szczególnym uwzględnieniem detalu architektonicznego oraz architektury modernistycznej Szczecina. Pracuje w Szczecinie w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków oraz Biurze Dokumentacji Zabytków. Opracowała niezwykle przydatny poradnik dla użytkujących obiekty zabytkowe, zamieszczony na stronie internetowej BDZ w Szczecinie. Należy do SKZ, gdzie obecnie pełni funkcję zastępcy Prezesa, oraz do Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Architektów gdzie jest członkiem Rady
Debata w CDP: Gdzie jest wolność?
Zapraszamy w czwartek, 26 października 2023 r., o godz. 18.00 do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy na polsko-niemiecką debatę. „Gdzie jest wolność”.W dyskusji udział wezmą: prof. Maria Czerepaniak-Walczak (Szczecin), Dorothea Janowski (Angermünde), Falko Reichardt (Gorkow), Monika Tichy (Szczecin), a poprowadzi ją Jarema Piekutowski (Szczecin, Warszawa).
Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Czas–Przestrzeń–Tożsamość i miasto Wolgast, współorganizatorem MNS–CDP.
Z zaproszenia organizatorów: W ostatnich latach świat zachodni doświadcza głębokiego kryzysu, dotyczącego pojęcia wolności. Z jednej strony, rosnące nierówności społeczne i ekonomiczne oraz dziki neoliberalizm podważają ideę wolności jako dostępu do równych szans. Tradycyjne wartości liberalne, takie jak wolność słowa, wolność prasy i wolność zgromadzeń, są coraz częściej podważane i ograniczane w imię różnych „wyższych celów”, takich jak bezpieczeństwo narodowe czy zdrowie publiczne, ale także w wyniku kryzysu demokracji liberalnej w państwach takich jak Włochy, Węgry czy Polska. Młodsze pokolenia, zamiast dążyć do większej wolności, wydają się coraz częściej pragnąć silnego przywództwa i prostych rozwiązań, co może prowadzić do ograniczenia demokracji. Ten kryzys wolności wywołuje pytania o to, jakie są jej granice i jak można ją zdefiniować w zmieniającym się świecie.
Maria Czerepaniak-Walczak – profesor pedagogiki. Kieruje katedrą Pedagogiki Ogólnej na Uniwersytecie Szczecińskim. Wieloletnia członkini i zastępczyni przewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN. W 2018 r. otrzymała Medal Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego. Autorka prac o szkolnictwie wyższym, pedagogice czasu wolnego i emancypacji.
Falko Reichardt – historyk, trener, były dyrektor nieistniejącego już Międzynarodowego Centrum Studiów i Spotkań im. Dietricha Bonhoeffera w Szczecinie. Współpracuje z Polsko-Niemiecką Wymianą Młodzieży. Zajmuje się edukacją historyczno-polityczną w obszarze transgranicznym. Zorganizował ponad 100 spotkań młodzieży polsko-niemieckiej.
Dorothea Janowski – nauczycielka gry na pianinie, organach i teorii muzyki, a także dyrygentka chóru i dyrektorka szkoły muzycznej w Angermünde. Po ukończeniu studiów z muzyki kościelnej w Halle w latach 1975–1979, poświęciła się nauczaniu kolejnych pokoleń w zakresie gry na pianinie, organach i teorii muzyki. Z pasją odkrywa indywidualne talenty swoich uczniów i aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym, prowadząc różne zespoły i organizując koncerty.
Monika Pacyfka Tichy – buntowniczka, aktywistka, motocyklistka, feministka. Fotografuje, pisze, podróżuje, pisze reportaże. Broni demokracji i praw człowieka w Polsce. Najwięcej energii poświęca działaniu na rzecz akceptacji i równouprawnienia osób LGBT+. Organizuje protesty w obronie praw kobiet, Marsze Równości, pomoc psychologiczną i kryzysową dla ofiar patriarchatu i queerfobii, finansowanie tranzycji. Szefowa Fundacji Lambda Polska, która koncentruje się na wspieraniu osób transpłciowych. Uwielbia: swoją Rodzinę z Wyboru, Przystanek Woodstock, książki o Wiedźminie i twórczość sióstr Wachowskich.
Finał konkursu „Moja piñata”
Zapraszamy na finałową galę konkurs plastyczny „Moja piñata”. Uroczystość odbędzie się w piątek, 27 października o godzinie 12.00 w sali konferencyjnej w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego.Realizacja konkursu związana jest z wystawą „Radość życia. Sztuka ludowa Meksyku z kolekcji Stanisława Kasprzyka”.
Meksykańska piniata (piñata) to tradycja idealna dla wszystkich osób lubiących dobrą zabawę i łakocie. Jest główną atrakcją dziecięcych (i nie tylko!) imprez urodzinowych oraz zabaw w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Początkowo piniata była prostym glinianym naczyniem, które wypełniano słodyczami oraz drobnymi monetami. Z czasem zaczęto robić ją z innych materiałów i ozdabiać, nadając różnorodne, często fantazyjne kształty (gwiazdy z siedmioma rogami, zwierzęta, bohaterowie bajek). Współcześnie wykonuje się ją z kolorowego papieru bądź kartonu. Piniatę zawiesza się na sznurku nad głowami dzieci, których zadaniem jest rozbić ją za pomocą długiego kijka. Utrudnieniem w zabawie jest to, że uczestnicy mają zasłonięte oczy.
Akademia Malucha
Jakie skarby skrywają muzealne wnętrza?
„Mali detektywi na tropie ciekawych historii. Jakie skarby skrywają muzealne wnętrza?” To tytuł warsztatów w ramach Akademii Malucha, prowadzonych przez Dorotę Baumgarten-Szczyrską.Zapraszamy do Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego w najbliższą sobotę, 28 października 2023 roku o godzinie 10.00. Uwaga! Obowiązują zapisy!
Akademia Malucha to cykl sobotnich spotkań opracowanych z myślą o dzieciach w wieku 5–6 lat. Każde spotkanie trwa około dwóch godzin i obejmuje dwie części: pierwszą realizowaną na salach wystawowych z wykorzystaniem wybranych eksponatów i drugą, na którą składają się zajęcia plastyczne związane z tematem spotkania. W ramach warsztatów muzealnych najmłodsi słuchacze Akademii odbędą podróż w czasie i przestrzeni.
Poznają polskie tradycje i zwyczaje dotyczące Wielkanocy, świąt Bożego Narodzenia, katarzynek i andrzejek oraz kulturę innych narodów. W trakcie zajęć dzieci będą miały niepowtarzalną okazję zobaczyć, dotknąć, a nawet przymierzyć przedmioty prezentowane na wystawach lub przechowywane w muzealnych magazynach. Każdy słuchacz Akademii Malucha otrzyma specjalną książeczkę, w której zbierać będzie znaczki z poszczególnych zajęć. Na zakończenie cyklu spotkań wytrwali uczestnicy otrzymają Dyplomy Słuchacza Akademii.
Zajęcia odbywają się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3.
Prowadząca: Dorota Baumgarten-Szczyrska
tel. (+48) 91 43 15 270
d.baumgarten@muzeum.szczecin.pl
Wstęp: 15 zł
Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy.
Oferta nie dotyczy grup zorganizowanych
Akademia Historii Sztuki
Sztuka starożytnej Grecji – rzeźba
Zapraszamy na wykład Krystyny Milewskiej „Sztuka starożytnej Grecji – rzeźba”. To już czwarte spotkanie z cyklu Akademia Historii Sztuki.Spotkanie odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego w najbliższą sobotę, 28 października 2023 roku o godzinie 16.00.
Bilety: 5 zł (bilet edukacyjny).
Akademia Historii Sztuki to otwarte wykłady z zakresu historii sztuki, odbywające się w tym roku szkolnym w każdą sobotę od października 2023 do maja 2024. Ze względu na przekrojowy charakter kursu polecamy go w szczególności młodzieży i osobom dorosłym, które pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki lub usystematyzować posiadane już wiadomości. Kurs obejmuje szeroki zakres tematów, od sztuki starożytnej po sztukę współczesną, uzupełniony o zajęcia związane z analizą i interpretacją dzieł sztuki.
PRZECZYTAJ JESZCZE