kategoria: Kultura / Sztuka
9 lipiec 2024

Polska sztuka poniosła wielką stratę

zdjęcie: Polska sztuka poniosła wielką stratę / v25492525
v25492525
Polska sztuka poniosła wielką stratę - ocenił zespół Starego Teatru w Krakowie po śmierci Jerzego Stuhra. Aktor związany był z tą instytucją kultury przez 30 lat. Ostatnią rolę, jaką zagrał na jej deskach, był profesor Ned Wilkinson w „Wielebnych” Sławomira Mrożka.
REKLAMA

"Wspaniały artysta: aktor teatralny i filmowy, reżyser i pedagog, przed 30 lat związany ze Starym Teatrem w Krakowie, gdzie – jako aktor tworzył niezapomniane kreacje w spektaklach reżyserowanych przez najwybitniejszych polskich reżyserów" - poinformował zespół Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie na swojej stronie internetowej.

We wpisie, w którym są kondolencje dla rodziny aktora, teatr wymienił role Stuhra, które "na zawsze pozostaną w pamięci widzów i w historii polskiego teatru": "Mistrz ceremonii, Belzebub w +Dziadach+ w reżyserii Konrada Swinarskiego, Piotr Wierchowieński w +Biesach+, Wysocki w +Nocy Listopadowej+, AA w +Emigrantach+, Hamlet w +Tragicznej historii Hamleta księcia Danii+, Porfiry Pietrowicz w +Zbrodni i karze+, Papkin w +Zemście+ w reżyserii Andrzeja Wajdy, Student w +Procesie+, Jasza w +Wiśniowym sadzie+, Horodniczy w +Rewizorze+, Basilio w +Życie jest snem+ – w reżyserii Jerzego Jarockiego, Dziennikarz w +Weselu+, Trigorin w +Dziesięć portretów z czajką w tle+, Kalikst w +Tak zwanej ludzkości w obłędzie+ – w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego czy Fikalski w +Z biegiem lat, z biegiem dni+ w reżyserii Andrzeja Wajdy i Anny Polony".

Ostatnią rolą Stuhra w Starym Teatrze był profesor Ned Wilkinson w wyreżyserowanych przez niego "Wielebnych" Sławomira Mrożka w 2001 r.

"Polska sztuka poniosła wielką stratę" - ocenił zespół Starego Teatru.

Jerzy Stuhr zmarł we wtorek w Krakowie. Miał 77 lat.(PAP)

bko/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Szczecin
12.8°C
wschód słońca: 04:56
zachód słońca: 21:19
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szczecinie

kiedy
2024-07-19 19:00
miejsce
NOWA DEKADENCJA Szczecińskie...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-20 19:00
miejsce
Amfiteatr - Teatr Letni, Szczecin,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-22 08:00
miejsce
Kids Arena, Szczecin, ul. Staszica 1
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-26 19:00
miejsce
Amfiteatr - Teatr Letni, Szczecin,...
wstęp biletowany