kategoria: Kultura / Sztuka
4 lipiec 2024

Rozpoczął się 27. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach

zdjęcie: Rozpoczął się 27. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach / v19088994
v19088994
W Międzyzdrojach rozpoczął się 27. Festiwal Gwiazd, w ramach którego odbędą się m.in. spektakle, koncerty, spotkania autorskie i wernisaże. Swoje dłonie w Alei Gwiazd w tym roku odcisną m.in. Waldemar Dąbrowski, Katarzyna Bonda i Dawid Ogrodnik.
REKLAMA

"W tym roku nowym elementem jest odciśnięcie dłoni na Alei Gwiazd pani Katarzyny Bondy, czyli autorki książek, ale też pani Katarzyna pisze scenariusze filmowe, więc jest powiązanie z naszym festiwalem filmowym" – powiedziała zastępczyni Burmistrza Międzyzdrojów Beata Kiryluk.

Poza nią, w tym roku odciski dłoni w Alei Gwiazd pozostawią: Paweł Domagała, Waldemar Dąbrowski, Dawid Ogrodnik i Małgorzata Pieczyńska. Uroczysta gala odciśnięcia dłoni odbędzie się w sobotę (6 lipca) o godz. 21.

Festiwal zainaugurował wernisaż wystawy Andrzeja Pągowskiego "Morgernstern na nowo", którą zobaczyć można w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach.

W planach są też m.in. spektakl "Komedia z dreszczykiem", spotkania z gwiazdami, czy wernisaż wystawy plenerowej "Chłopi w Archiwach". Na wystawie zestawiono ze sobą kadry z najnowszej ekranizacji słynnej powieści oraz archiwalia z zasobu Archiwów Państwowych, m.in. dokumenty, zdjęcia, szkice, rękopisy i grafiki, opowiadające o życiu chłopów na przełomie XIX i XX wieku.

Na scenie w amfiteatrze zaplanowano m.in. koncert piosenek Andrzeja Zauchy – "Serca bicie", koncert zespołu "Cochise" oraz Pawła Domagały.

"To już ponad ćwierć wieku, kiedy kilka genialnych osób wpadło na ten wyjątkowy pomysł i ktoś wskazał na mapie Polski wyspę Wolin, wskazał Międzyzdroje i my możemy z tego korzystać. Miało to niewątpliwie wpływ na rozwój tej miejscowości pod względem turystycznym, promocyjnym, marketingowym. Te 27 lat to też ludzie i emocje, bez tego nic nie ma" - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek.

Pierwszymi artystami, którzy pozostawili odciski dłoni w Międzyzdrojach byli: Janusz Gajos, Krystyna Janda, Maja Komorowska, Bogusław Linda, Daniel Olbrychski, Janusz Olejniczak, Krzysztof Piesiewicz, Zbigniew Preisner, Beata Tyszkiewicz i Zbigniew Zamachowski.

W historycznym dla Festiwalu 1996 roku, również przy Promenadzie, stanęła rzeźba: w hołdzie reżyserowi, scenarzyście i wybitnemu artyście Krzysztofowi Kieślowskiemu, który zmarł kilka miesięcy wcześniej.

27. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach potrwa do soboty.(PAP)

misz/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Szczecin
13.8°C
wschód słońca: 04:56
zachód słońca: 21:19
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szczecinie

kiedy
2024-07-19 19:00
miejsce
NOWA DEKADENCJA Szczecińskie...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-20 19:00
miejsce
Amfiteatr - Teatr Letni, Szczecin,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-22 08:00
miejsce
Kids Arena, Szczecin, ul. Staszica 1
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-26 19:00
miejsce
Amfiteatr - Teatr Letni, Szczecin,...
wstęp biletowany