12 październik 2023

Mowa ulic, czyli słowa nieformalne

zdjęcie: Mowa ulic, czyli słowa nieformalne / pexels/18104597
pexels/18104597
Pewnie nie raz i nie dwa słyszałeś nowo powstałe słowa, których nie znałeś i zastanawiałeś się nad ich znaczeniem. Być może pochodziły one ze slangu miejskiego, który warto poznać bliżej!
REKLAMA

1. Easy peasy lemon squeezy

Easy peasy lemon squeezy to sposób na żartobliwe opisanie zadania lub czynności jako niezwykle łatwej lub prostej do wykonania.

Easy-peasy lemon squeezy to rozwinięcie wyrażenia easy-peasy, które oznacza niezwykle łatwe lub proste.

Wyrażenie easy-peasy jest prawdopodobnie związane z językiem dziecięcym lub potocznym w Wielkiej Brytanii. Jedno z wczesnych przykładów jego użycia pochodzi z amerykańskiego filmu The Long Voyage Home z 1940 r., gdzie bohaterowi doradzono ostrożność wobec podejrzanego pudełka na brytyjskim parowcu.

Termin peasy w easy-peasy jest przykładem reduplikacji rymów, które są częste w języku angielskim, np. razzle-dazzle, super-duper, teeny-weeny.

Co do lemon squeezy – jego pochodzenie jest niejasne. Jedna teoria sugeruje, że może być związane z brytyjskim płynem do mycia naczyń o nazwie Sqezy z lat 50. i 60. XX wieku, ale brak niepodważalnych dowodów na to, że używano tego hasła jako sloganu.

Mimo braku pewności co do pochodzenia, easy-peasy lemon squeezy stało się popularne i często słyszane.

2. MacGyver

MacGyver to inaczej złota rączka, spec, osoba wszechstronnie uzdolniona technicznie. Nazwa powszechna wzięła się od bohatera serialu o tym samym tytule, Angusa MacGyvera.
Angus MacGyver (znany też jako Mac lub po prostu MacGyver) to fikcyjny bohater z amerykańskiego serialu telewizyjnego MacGyver, słynący z niekonwencjonalnego wykorzystania przedmiotów codziennego użytku do rozwiązywania różnych problemów.

3. Nołlajf

Nołlajf to spolszczone określenie pochodzące z języka angielskiego no life, czyli bez życia. Określa osobę, która nie ma życia towarzyskiego, siedzi tylko przy grach i komputerze. Nie posiada przyjaciół i znajomych.

4. Cringe/krindż

W dosłownym tłumaczeniu cringe oznacza tyle co żenada. Tym mianem określa się coś, co wzbudza u odbiorcy ciarki żenady lub wstydu. Czyli coś, co uważa za wyjątkowo żenujące i aż wzdryga się na samą myśl o tym.

Warto nadmienić, że słowo cringe zostało zgłoszone dwukrotnie do miana Młodzieżowego Słowa Roku – plebiscytu prowadzonego przez PWN. Miało to miejsce w 2017 i 2019 r. Wciąż cieszy się popularnością.

Kolejna porcja nowych słów już niebawem…
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Szczecin
12.4°C
wschód słońca: 05:32
zachód słońca: 20:26
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szczecinie

kiedy
2024-04-28 16:00
miejsce
NOWA DEKADENCJA Szczecińskie...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-28 19:00
miejsce
NOWA DEKADENCJA Szczecińskie...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-04 19:00
miejsce
Filharmonia im. Mieczysława...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-05 19:00
miejsce
Dom Kultury Słowianin, Szczecin,...
wstęp biletowany