Ciśnienie na życie. Akcja potrwa jeszcze tylko 3 dni
Do tej pory z badań skorzystało ponad 2300 osób. Wystąpiły liczne sytuacje, w których wykryto potrzebę konsultacji z lekarzem, ze względu na lekko lub znacznie podwyższone ciśnienie tętnicze przebadanych osób. Najwyższy z zarejestrowanych pomiarów osiągnął wartość 203/103 mm Hg. Dzięki inicjatywie „Ciśnienie na życie” wszyscy pacjenci otrzymali cenne rady dotyczące właściwej profilaktyki układu sercowo-naczyniowego.
Prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego powinna mieścić się w przedziale pomiędzy 120/80 - 139/89 milimetrów słupa rtęci (mm Hg). Wszelkie odchylenia od tych wskaźników wymagają konsultacji z lekarzem. Klienci Galerii Handlowej Kaskada mogą przy okazji zakupów sprawdzić, czy problem nadciśnienia tętniczego dotyczy także ich. Przeprowadzające badanie pielęgniarki udzielą też informacji na temat profilaktyki chorób układu krążenia.
„Centrum handlowe jest miejscem, przez które każdego dnia przewijają się setki osób. Umożliwienie wykonania badań profilaktycznych właśnie tam, pozwoli zachęcić do pomiarów ciśnienia te osoby, które na co dzień nie sprawdzają stanu swojego układu krążenia, ponieważ najczęściej nie mają na to czasu – czasu dla siebie i swojego serca. A to właśnie regularne pomiary ciśnienia krwi są podstawą prawidłowej kontroli i leczenia nadciśnienia tętniczego, a także szansą uniknięcia ciężkich powikłań, jakimi są tętniaki aorty, udary czy zawał serca” – zauważa prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, opiekun merytoryczny kampanii „Ciśnienie na życie”.
Akcja ma na celu przekonanie Polaków do potrzeby dbania o swoje zdrowie, szczególnie w kontekście zdarzeń kardiologicznych. Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika bowiem, że choroby układu naczyniowo-sercowego odpowiadają za 48% zgonów w Polsce. Każdego dnia z powodu tych schorzeń umiera w naszym kraju prawie 500 osób.
Źródło: materiały prasowe