kategoria: Na Sygnale
27 czerwiec 2024

Dyrektor i pracownicy zarządu dróg w Koszalinie usłyszeli zarzuty korupcyjne

zdjęcie: Dyrektor i pracownicy zarządu dróg w Koszalinie usłyszeli zarzuty korupcyjne / v14904657
v14904657
CBA zatrzymało dyrektora i dwoje pracowników Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Urzędnicy mieli przyjmować korzyści majątkowe - sprzęt elektroniczny od firmy, która wystawiała ZZDW faktury za fikcyjne usługi.
REKLAMA

Dyrektor Michał Ż. i dwoje pracowników ZZDW w Koszalinie zostało zatrzymanych w środę przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

CBA zatrzymało też przedsiębiorcę, który miał korumpować urzędników, kupując dla nich smartfony, smartwatcha, laptopa i inne urządzenia o łącznej wartości 21 594 zł. Prowadząca sprawę Prokuratura Regionalna w Szczecinie przedstawiła urzędnikom ZZDW zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych. A przedsiębiorcy – zarzuty wręczania łapówek.

„Trzy osoby przyznały się do popełnienia zarzucanym im czynów. Zastosowano wobec nich środku zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozoru policji i zakazu kontaktowania się ze sobą” – poinformował PAP rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Szczecinie prok. Marcin Lorenc.

Michał Ż. nie przyznał się do popełnienia przestępstw korupcyjnych. Prokurator wystąpił do sądu o tymczasowego aresztowanie Ż.

Sprawą zajmował się w czwartek Sąd Rejonowy Szczecin Prawobrzeże i Zachód. Nie przychylił się do wniosku prokuratury o trzymiesięczny areszt dla dyrektora ZZDW.

„Prokurator wniesie zażalenie od tej decyzji do Sądu Okręgowego w Szczecinie” – zapowiedział prok. Lorenc. „W treści pisemnego uzasadnienia sądu występują, w ocenie prokuratora, rozbieżności” – dodał Lorenc. Rzecznik Prokuratury Regionalnej ocenił, że decyzja Sądu Okręgowego dot. tymczasowego aresztu powinna zapaść w ciągu maks. dwóch tygodni.

Zdaniem prokuratury proceder korupcyjny w ZZDW miał polegać na wystawianiu fikcyjnych faktur na serwis sprzętu elektronicznego. ZZDW zapłacił (ok. 50 tys. zł) za usługi, które nie zostały wykonane, a firma, która w ten sposób zarabiała, dzieliła się zyskiem z pracownikami ZZDW. Fałszywe faktury wystawiono również na zakup materiałów eksploatacyjnych do urządzeń biurowych.

„Wyjaśnienia trzech podejrzanych w istotny sposób potwierdzają dotychczas zgromadzony materiał dowodowy świadczący o ich sprawstwie oraz potwierdzają sprawstwo dyrektora” – powiedział PAP prok. Lorenc.

Rzecznik PR w Szczecinie poinformował, że postępowanie było prowadzone od ubiegłego roku. W sprawie jest więcej wątków niż tylko te dotyczące sprzętu elektronicznego. Prokuratura nie wyklucza, że Ż. usłyszy kolejne zarzuty.

Jak informuje Prokuratura Regionalna, prokurator zawiesił dyrektora ZZDW w wykonywaniu czynności i zawiadomił jego przełożonych. Michał Ż. kierował ZZDW od września 2015 r.

Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie to jednostka samorządu województwa. Realizuje inwestycje drogowe, odpowiada za remonty i bieżące utrzymanie dróg wojewódzkich.

Pracę ZZDW nadzoruje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. "Zatrzymanie pracowników ZZDW w Koszalinie przez CBA było zaskoczeniem dla Urzędu. Na tym etapie jest za wcześnie, by komentować te wydarzenia. Należy poczekać na rozstrzygnięcia służb powołanych do wyjaśnienia sprawy" - napisała, w odpowiedzi na prośbę PAP o komentarz, rzeczniczka marszałka Gabriela Wiatr. (PAP)

tma/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Szczecin
13.8°C
wschód słońca: 04:56
zachód słońca: 21:19
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szczecinie

kiedy
2024-07-19 19:00
miejsce
NOWA DEKADENCJA Szczecińskie...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-20 19:00
miejsce
Amfiteatr - Teatr Letni, Szczecin,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-22 08:00
miejsce
Kids Arena, Szczecin, ul. Staszica 1
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-26 19:00
miejsce
Amfiteatr - Teatr Letni, Szczecin,...
wstęp biletowany