Jakie zasady obowiązują w strefie zamieszkania? Szczecińska drogówka przypomina
Znak strefy zamieszkania należy do grupy znaków informacyjnych D-40, w której maksymalna prędkość wynosi 20 km/h. Wszelkiego rodzaju urządzenia lub inne rozwiązania wymuszające na kierujących pojazdami powolną jazdę nie muszą być oznakowane znakami ostrzegawczymi.
Parkowanie pojazdów dozwolone jest tylko na wyznaczonych miejscach. Jedną z najważniejszych informacji jest to, że pierwszeństwo w tej strefie zamieszkania ma pieszy uczestnik ruchu drogowego nad pojazdami. Pieszy może również korzystać z całej szerokości drogi. Wjazd i wyjazd ze strefy zamieszkania jest odpowiednio oznaczony znakami drogowymi.
Kierujący pojazdami często zapominają o tym, że jak wyjeżdżają ze strefy zamieszkania to włączają się do ruchu drogowego i muszą ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom. Kolejną ważną informacją jest to, że dzieci do lat 10 w strefie zamieszkania mogą poruszać się na hulajnodze elektrycznej lub na urządzeniu transportu osobistego tylko i wyłącznie pod opieka osoby dorosłej.
Według obowiązującego taryfikatora za niestępienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem mechanicznym w strefie zmieszania grozi mandat karny nawet do 1500 zł oraz 8 punktów karnych.
Funkcjonariusze szczecińskiej drogówki rozmawiali tez z pieszymi uczestnikami ruchu drogowego jak i z kierującymi pojazdami. Mimo, że pieszy ma pierwszeństwo w strefie zamieszkania to policjanci uczulali również na to, aby podczas poruszania się pieszo zachowali zdrowy rozsądek i stosowali się do zasady szczególnej ostrożności, która polega na zwiększeniu swojej uwagi na tym co dzieje się na drodze oraz zasadzie ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu drogowego.
mł.asp. Natalia Misiewicz/ asp.szt. Krzysztof Prostko/ZKS KMP