Nie przewidujemy niebezpiecznych zjawisk
"W województwie zachodniopomorskim nie przewidujemy żadnych niebezpiecznych zjawisk, nie przewidujemy żadnych nietypowych wysokich stanów wód, podtopień, czy zalań. Wszystkie prognozy i wszystkie modele hydrologiczne wskazują na to, że będziemy mieli tylko lekko podwyższony stan wody w Trzebieży, Gryfinie i Szczecinie” – poinformował w poniedziałek podczas konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.
Wojewoda przekazał, że w regionie nie ma żadnych problemów związanych np. z zalanymi drogami, czy zerwaną trakcją kolejową. "Nie grozi nam nic poważnego, ale my nie uspokajamy się tymi informacjami. Prognozy hydrologiczne i prognozy pogody są dla nas bardzo przychylne, ale to nas tak do końca nie uspokaja" – podkreślał Rudawski.
Zaznaczył, że prognozy te mogą się zmienić i sytuacja może ulec pogorszeniu. W związku z tym m.in. na bazie doświadczeń z południa Polski, zakupione zostaną też dwa zestawy do internetu satelitarnego; sprawdzono też magazyny przeciwpowodziowe.
"Mamy tam 350 tys. worków, mamy 25 km specjalnych zapór przeciwpowodziowych, mamy również wszystkie instrumenty, odzież ochronną, wszystko to, co potrzeba, aby przeciwdziałać poważnym zjawiskom" – podkreślił Rudawski.
Straż pożarna z regionu wspiera obecnie działania na południu kraju - 18 pojazdów i 63 strażaków, co stanowi 4 proc. zasobów ratowniczych.
"Na dzień dzisiejszy do dyspozycji mamy cały sprzęt, a także ludzi, tj. około 2600 druhów OSP, którzy są na terenie naszego województwa do dyspozycji, w ciągłej gotowości, a także 1525 strażaków zatrudnionych w komendach miejskich i powiatowych PSP" – przekazał Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Mirosław Pender.
Wskazał też, że do dyspozycji strażaków są m.in. pompy wysokiej wydajności, łodzie, agregaty prądotwórcze i quady.
"My znamy Odrę. Wiemy, w których miejscach, na terenie których powiatów mogą wystąpić drobne podtopienia. Jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z komendantami powiatowymi, a ci z samorządowcami i z zespołami reagowania na poziomie powiatowym po to, aby (...) zdiagnozować zagrożenia, które tam występują i być w ciągłej gotowości do reagowania na sytuację, która może wystąpić" – poinformował Pender.
W poniedziałek wojewoda zachodniopomorski zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym uczestniczyli przedstawiciele straży pożarnej, policji, wojska, GDDKiA, RZGW w Szczecinie oraz włodarze miast, powiatów i gmin, w których mogą wystąpić lokalne wezbrania wód.
"Dobrą wiadomością jest zmiana wiatru. Wiatr cofkowy wiać będzie tylko do jutra, więc aktualne podwyższone stany wody w Trzebieży w najbliższych dniach ustąpią. Obniży się też poziom wody na morzu i da to miejsce wodzie, która będzie płynąć z południa kraju" - podkreślił dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie Michał Durka.
W regionie uruchomiono też zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla osób dotkniętych powodzią. Od wtorku niezbędne rzeczy można przynosić między godz. 8.00-18.00 do hali Netto Arena (ul. Szafera 3/5/7 ).
Jak poinformował magistrat, w pierwszej kolejności zbierane będą: woda w butelkach lub baniakach, wyżywienie z długim terminem ważności, środki czystości oraz karma dla zwierząt.
Zbiórkę darów i funduszy, we współpracy z lokalnymi sztabami, służbami i samorządami, organizuje m.in. zachodniopomorski oddział PCK. W Szczecinie dary mogą być przynoszone do siedziby Zachodniopomorskiego Oddziału PCK przy ul. Wojska polskiego 63 (wejście od ul. Piłsudskiego) w godzinach od 7.00 do 19.00.
"Polski Czerwony Krzyż organizuje również ogólnopolską zbiórkę funduszy dla powodzian, szczegóły dostępne są na stronie internetowej PCK" – przekazała dyrektor zachodniopomorskiego biura PCK Joanna Łaskarzewska.
W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim uruchomiono specjalny numer telefonu: 882 788 381 (czynny w godz. od 8 do 20), pod którym można się dowiedzieć, gdzie w danym powiecie organizowane są zbiórki oraz jakie produkty są najbardziej potrzebne.
Wojewoda zachodniopomorski poprosił też starostów o uruchomienie lokalnych numerów telefonów dla mieszkańców, pod którymi będą mogli uzyskać informacje, jak można pomóc powodzianom. Lista tych numerów pojawi się na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.(PAP)
misz/ jann/