Ponad 33 tys. interwencji strażackich w 2022 r; to o ponad 26 proc. więcej niż w 2021 r.
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie podsumowała 2022 r., w którym interweniowano ponad 33 tys. razy. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło miejscowych zagrożeń, to ponad 23 tys. interwencji. Do pożarów w całym województwie wyjeżdżano ponad 7,5 tys. razy, a blisko 2,5 tys. zgłoszeń okazało się fałszywym alarmem.
"To była najwyższa liczba zdarzeń odnotowana w ponad 30-letniej historii PSP na ziemi zachodniopomorskiej. To wzrost o ponad 26 proc. w stosunku do roku 2021. To był dla nas rok wymagający i pracowity" – powiedział w piątek podczas podsumowania działań straży pożarnej Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jarosław Tomczyk.
Pod względem liczby zdarzeń województwo zachodniopomorskie w 2022 r. zajęło dziewiąte miejsce w kraju. Strażacy interweniowali m.in. podczas usuwania skutków orkanu "Nadia", który przeszedł nad regionem pod koniec stycznia ub.r. Odnotowano wówczas 3 tys. 774 zdarzeń atmosferycznych, z czego blisko 3 tys. jednego dnia.
Strażacy z regionu pomoc nieśli też uchodźcom z Ukrainy oraz prowadzili działania na Odrze w związku z katastrofą ekologiczną.
"Liczna tych zadań, które do tej pory były podstawą waszej służby, czyli kwestie związane z wyjazdem do pożarów, z roku na rok proporcjonalnie się zmniejsza względem innych zadań, które wykonujecie" – zwrócił się do strażaków wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
Jak dodał "te ostatnie lata pandemii, wojny, pokazały, że jest mnóstwo nowych zadań, także dla administracji rządowej. Bardzo się cieszę, że wszystkie zadania nowe, których się podejmowaliście były wykonywane w taki sposób, w jaki powinny być wykonane. To były zadania związane chociażby z kwestią transportu uchodźców w ostatnim roku".
Podczas podsumowania działań strażaków przypomniano też, że brali oni udział w operacji międzynarodowej "Misja Francja 2022" moduł GFFFV Poland.
"Nasi strażacy są dobrze przygotowani, wyszkoleni, pokazali to choćby swoim profesjonalizmem. Francuscy strażacy byli pod wrażeniem. Można powiedzieć, że dzisiaj Państwowa Straż Pożarna to nasza narodowa marka, rozpoznawana nie tylko w Europie, ale również na świecie. To była kolejna duża misja, trzecia pod względem wielkości, wcześniej była Szwecja i Gracja" – wskazał Tomczyk.
W Zachodniopomorskiem działa 20 Komend Miejskich i Powiatowych PSP oraz 26 jednostek Ratowniczo-Gaśniczych. Zatrudnionych jest 1 tys. 514 strażaków. (PAP)
autorka: Małgorzata Miszczuk
misz/ akub/