200 mln zł z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej trafi do dyspozycji sejmików wojewódzkich
"W najbliższych dniach zmienię rozporządzenie ministra sportu w sprawie największego instrumentu wsparcia, jakim jest Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej. Moim celem jest, aby rozwój infrastruktury sportowej odbywał się w uzgodnieniu z samorządami województw i w zgodzie z ich strategiami rozwoju, a także z uwzględnienie decyzji samorządów lokalnych" – powiedział w Goleniowie minister Nitras.
"Nie sztuką jest wozić po całej Polsce czeki, czasem prawdziwe, a czasem wirtualne i rozdawać pieniądze z poziomu ministerstwa, jak to było przez ostatnie lata. Nam zależy na tym, by nastąpił realny powrót kompetencji do samorządów województw" – podkreślił.
Minister sportu i turystyki zapowiedział, że od 2025 r., w ramach środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, przekaże 200 mln zł do dyspozycji sejmików województw. Każdy z nich, po podpisaniu porozumienia z Ministerstwem Sportu, w oparciu o strategię danego regionu będzie mógł zbierać wnioski i decydować m.in. o realizacji inwestycji sportowych w danym województwie.
"Nie ma żadnego powodu, żeby z poziomu ministerstwa rozstrzygać, czy budować boisko, basen, czy budować salę sportową przy szkole w jednej lub w drugiej gminie" – zaznaczył Nitras.
Jak dodał, potrzebna jest też pewna "uczciwość i proporcjonalność". Przekazanie środków finansowych ma być proporcjonalne do liczby ludności mieszkającej w danym regionie. Sejmiki województw będą corocznie decydować, które inwestycje na ich terenie będą dofinansowane.
"Zasada jest taka, że 30 procent kosztów pokrywa ministerstwo, drugie tyle województwa, a po stronie gminy czy powiatu pozostaje 40 proc. kosztów" – przekazał szef resortu.
"To będzie bardzo ważny instrument, bardzo atrakcyjny dla samorządowców. Samorządowcy wiedzą, że zazwyczaj to dofinansowanie jest na poziomie maksymalnie 50 proc." – zaznaczył.
"Zwracam uwagę, że w przypadku tego mechanizmu, dofinansowanie w ramach strategii rozwoju infrastruktury sportu w regionie będzie na poziomie w sumie 60 proc., więc udział gminy będzie znacznie mniejszy, bo tylko 40 proc." – podkreślił minister sportu i turystyki.
Podczas briefingu prasowego podpisano też umowy na realizację zadań związanych z rozwojem małej infrastruktury sportowej na terenie gminy Goleniów.
To modernizacja oświetlenia płyty euroboiska na stadionie miejskim Ośrodka Sportu i Rekreacji w Goleniowie; modernizacja pomieszczenia siłowni i salki fitness przy hali widowiskowo-sportowej w Stepnicy oraz wymiana drabinek na sali gimnastycznej, doposażenie szatni i utworzenie boiska do badmintona z mobilną ławką dla widzów w Szkole Podstawowej w Osinie.(PAP)
misz/ cegl/