Otwarto placówkę dla pacjentów wymagających specjalistycznego leczenia żywieniowego
"Hospitalizujemy tu dzieci od urodzenia, czyli od okresu noworodkowego do osiemnastego roku życia" – powiedziała dr n.med. Hanna Romanowska, kierownik ośrodka.
Nowo otwarta placówka specjalizuje się w leczeniu pacjentów z ciężkimi zaburzeniami odżywiania, niewydolnością jelitową oraz innymi schorzeniami wymagającymi długoterminowego żywienia pozajelitowego lub dojelitowego.
Dr Romanowska dodała, że w Polsce są jeszcze dwa takie ośrodki. Szczecin jest trzeci.
"W całym naszym regionie nie ma takiego miejsca, gdzie mogą być pacjenci długotrwale żywieni pozajelitowo. Najbliższy ośrodek dla nas to Warszawa, a drugi Gdańsk" – wyjaśniła.
Zachodniopomorscy pacjenci jeżdżą do Centrum Zdrowia Dziecka do Warszawy, gdzie są wspaniale prowadzeni, ale jest to 600 km. "Takie miejsce jest potrzebne tutaj" – podkreśliła.
Jednym z celów ośrodka jest też zwiększenie edukacji rodziców i opiekunów w zakresie prawidłowego prowadzenia terapii żywieniowej w warunkach domowych. Program wsparcia domowego pozwala dzieciom na szybszy powrót do normalnego funkcjonowania oraz zwiększa ich komfort życia.
"Naszym celem jest stworzenie domowego żywienia pozajelitowego, którego w regionie brakuje. Mam nadzieję, że oddział jest początkiem tego projektu. Planujemy utworzenie w najbliższym czasie nowoczesnej pracowni leczenia jelitowego w aptece przyszpitalnej, która będzie fundamentem do rozwoju leczenia pozajelitowego. W pierwszej kolejności programem zostaną objęci najmłodsi pacjenci, ale docelowo chcemy włączyć do niego również osoby dorosłe" – dodaje dr Hanna Romanowska.
Pierwsi pacjenci do nowej placówki zostali przyjęci w połowie stycznia. Łącznie przez dwa miesiące placówka przyjęła 190 osób.
Ośrodek działa w ramach Oddziału Pediatrii i Żywienia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 PUM w Szczecinie. Inwestycja jest częścią wieloletniego programu na lata 2019-2027.
Koszt budowy Ponadregionalnego Ośrodka Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego dla Dzieci z Kliniką Pediatrii, Żywienia i Gastroenterologii Dziecięcej to 19 370 tys. zł., w tym dotacja z budżetu państwa 19 154 tys. zł.(PAP)
misz/ jann/
