REKLAMA
Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation - IDF) oraz Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization - WHO). Głównym celem obchodów Światowego Dnia Cukrzycy jest zwiększenie świadomości społecznej odnośnie objawów tej choroby, przyczyny jej powstawania, skutecznych sposobów leczenia i zapobiegania późnym powikłaniom cukrzycy.
https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/cukrzyca-w-liczbach-czy-powinnismy-sie-bac/
Historia choroby
Pierwsze wzmianki o cukrzycy pojawiają się już w starożytnych egipskich rękopisach z ok. 1500 roku p.n.e. Wtedy obserwowano przede wszystkim „nadmierne wydalanie moczu”, co skutkowało ogólnym wyniszczeniem organizmu i śmiercią. W I wieku naszej ery, grecki lekarz Aretaeus z Kapadocji, nazwał tę chorobę diabetes, od greckiego słowa oznaczającego syfon, ponieważ jak pisał, „płyny nie pozostają w ciele, ale wykorzystują je tylko jako kanał, przez który mogą wypływać”. Indyjscy lekarze Sushruta i Charaka, żyjący ok. 400-500 r. rozróżnili dwa rodzaje cukrzycy, dziś określane jako typ 1 i typ 2.Czym właściwie jest cukrzyca?
Pod terminem “cukrzyca” kryją się różne choroby metaboliczne, których wspólną cechą jest hiperglikemia, czyli nieprawidłowo wysokie stężenie cukru we krwi. Do takiego stanu może dochodzić w różnych mechanizmach, a centralną rolę w jego patogenezie odgrywa insulina. Jest to hormon wydzielany przez trzustkę, który reguluje metabolizm glukozy w organizmie - wydzielany jest w odpowiedzi na wysoką glikemię, a pod jego wpływem komórki i tkanki organizmu pobierają cukier, aby użyć go jako źródła energii i tym samym obniżają jego poziom we krwi. Defekt wydzielania insuliny lub nieprawidłowa odpowiedź organizmu na hormon (tzw. insulinooporność) prowadzą co zwiększenia stężenia glukozy we krwi, co prowadzi do uszkodzenia i zaburzenia czynności różnych tkanek i narządów, m.in. naczyń krwionośnych i serca, nerek, nerwów, oczu.Cukrzyca typu 1 i objawy:
W przypadku cukrzycy typu 1 pierwszym objawem choroby mogą być kwasica i śpiączka ketonowa, czyli stan wynikający z nagłego niedoboru insuliny w organizmie. Mogą o nim świadczyć:- zmęczenie, senność, ogólne osłabienie;
- zaburzenia świadomości, w skrajnych przypadkach śpiączka;
- zawroty i ból głowy;
- nudności, wymioty;
- ból brzucha, niekiedy imitujący choroby narządów jamy brzusznej;
- ból w klatce piersiowej;
- zapach acetonu z ust (przywodzący na myśl zapach zmywacza do paznokci).
Inne rodzaje cukrzycy
Poza cukrzycą typu 2 i 1 istnieją też inne przyczyny powstania stanów hiperglikemii. Można do nich zaliczyć m.in.:- choroby trzustki (np. zapalenie, nowotwory);
- choroby endokrynologiczne (np. nadnerczy, przysadki mózgowej);
- defekt genetyczny działania komórek beta (np. cukrzyca dziedziczna, która występuje w młodym wieku, tzw. MODY czy cukrzyca mitochondrialna) lub działania insuliny w organizmie;
- działanie leków (np. sterydoterapia).
https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/cukrzyca-w-liczbach-czy-powinnismy-sie-bac/
Pamiętajmy o profilaktyce, która pomoże nam uniknąć zmagań z tego typu chorobą
- Ważne, aby utrzymywać wagę odpowiednią do wzrostu i wieku, dzięki temu zmniejszy się ryzyko zachorowania.
- Należy zwracać uwagę na aktywnośc fizyczną. Częsty ruch zapewni utrzymanie prawidłowej wagi, a także poprawi ukrwienie.
- Istotna jest świadomość, czy w rodzinie ktoś bliski miał do czynienia z tą chorobą. Jeśli tak, ryzyko jej wystąpienia jest u ciebie większe.
- Kluczem jest zdrowa dieta, zawierająca jak najmniej tłuszczów i cukrów.
- Zaleca się zrezygnowanie z wyrobów tytoniowych.
- Warto badać poziom glukozy we krwi.
- Jeśli masz problem z nadciśnieniem, zbadaj się, ponieważ cukrzyca najbardziej atakuje ludzi z nadciśnieniem.
PRZECZYTAJ JESZCZE