kategoria: Zdrowie
4 lipiec 2024

Szpital Wojewódzki zredukuje miejsca na oddziałach, aby wzmocnić SOR-y

zdjęcie: Szpital Wojewódzki zredukuje miejsca na oddziałach, aby wzmocnić SOR-y / v46252070
v46252070
Dyrekcja szpitala zmuszona jest ograniczyć liczbę łóżek w oddziałach neurologii, zakaźnym, dermatologii oraz interny (w Zdunowie), aby wzmocnić skład personelu na SOR-ach – przekazał rzecznik prasowy SPWSZ w Szczecinie Tomasz Owsik-Kozłowski. Decyzja związana jest z zamknięciem izby przyjęć w 109. Szpitalu Wojskowym.
REKLAMA

W związku z zamknięciem izby przyjęć w 109. Szpitalu Wojskowym, dyrekcja szpitala wojewódzkiego poinformowała, że zmuszona jest do pilnego ograniczenia liczby łóżek w części oddziałów i oddelegowania personelu do wzmocnienia zespołów szpitalnych oddziałów ratunkowych i oddziałów ściśle z SOR-ami współpracujących.

"To jedyny sposób, by ad hoc zabezpieczyć dodatkowe osoby zgłaszające się do szpitala w trybie nagłym, przewożone przez zespoły ratownictwa medycznego i transportowane śmigłowcami LPR" – przekazał rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie Tomasz Owsik-Kozłowski.

Szpital poinformował też, że w kontekście m.in. braków kadrowych, licznych nadgodzin i sprzeciwie personelu wobec "pracy ponad siły", a także wzmożonym ruchem turystycznym i zbliżającymi się imprezami masowymi, jedynym rozwiązaniem, które zabezpieczy pacjentów, jest wzmocnienie SOR-ów personelem przekierowanym z innych oddziałów.

"Aby taki ruch był możliwy, dyrekcja szpitala zmuszona jest ograniczyć liczbę łóżek w oddziałach neurologii, zakaźnym, dermatologii oraz interny (w Zdunowie)" – dodał Owsik-Kozłowski.

O decyzji dyrekcji szpitala został poinformowany Wojewoda Zachodniopomorski oraz Zachodniopomorski Oddział NFZ. Spotkanie w tej sprawie ma się odbyć 8 lipca.

Po unormowaniu sytuacji, a więc po ponownym otwarciu izby przyjęć w 109. Szpitalu Wojskowym, liczba miejsc we wspomnianych oddziałach SPWSZ wróci do stanu wyjściowego. W dokumentach, które otrzymał NFZ, podano, że izba przyjęć w 109. Szpitalu Wojskowym będzie wyłączona do 30 września br.

Największe szczecińskie szpitale każdego miesiąca "obsługują" na SOR-ach nawet ponad 4 tysiące osób. Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej w tym roku rejestruje miesięcznie na SOR ponad 3700 dorosłych pacjentów i 1500 dzieci.

Wojewódzki Szpital Zespolony ma dwa szpitalne oddziały ratunkowe; przy ul. Arkońskiej od początku roku udzielono pomocy ponad 20 tys. osób, w Zdunowie – 9 tysiącom. Ok. 70 procent pacjentów po opatrzeniu w SOR nie wymagało dalszej hospitalizacji.

Izba przyjęć w 109. Szpitalu Wojskowym w Szczecinie od lipca jest nieczynna. Jak poinformował komendant szpitala płk Krzysztof Jurkowski, pomieszczenia wymagają prac remontowo-konserwacyjnych. Przyjęcia planowe, na oddziały, odbywają się normalnie.

"Przez cały ten okres pacjenci, którzy wymagają pilnej pomocy medycznej proszeni są o kierowanie się do innych izb przyjęć czy Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w innych szpitalach" – informował komendant.

W maju br. na izbę przyjęć szpitala wojskowego trafiło 900 pacjentów ambulatoryjnych. To oznacza, że co najmniej kilkuset pacjentów miesięcznie, będzie musiało szukać pomocy w innych placówkach, m.in. w pobliskim Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie.(PAP)

misz/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Szczecin
13.8°C
wschód słońca: 04:56
zachód słońca: 21:19
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szczecinie

kiedy
2024-07-19 19:00
miejsce
NOWA DEKADENCJA Szczecińskie...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-20 19:00
miejsce
Amfiteatr - Teatr Letni, Szczecin,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-22 08:00
miejsce
Kids Arena, Szczecin, ul. Staszica 1
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-26 19:00
miejsce
Amfiteatr - Teatr Letni, Szczecin,...
wstęp biletowany