19 sierpień 2019

Seniorze uważaj - oszuści znowu dzwonią!

Zachodniopomorscy mundurowi otrzymali w ostatnim czasie liczne zgłoszenia dotyczące oszustów chcących pozbawić oszczędności starszych mieszkańców naszego regionu. W dwóch przypadkach pieniądze nie zostały przekazane sprawcom, w trzecim 83- latka straciła 40 tys. złotych. Zachowajmy czujność - najczęściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP, funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów, ale także powracają do starych metod i podają się za członków rodzin seniorów. Zawsze możemy sprawdzić, czy dzwoniący do nas jest tym za kogo się podaje.
Koronawirus
zachodniopomorskie
527
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Do wszystkich sytuacji doszło w różnych dzielnicach Szczecina oraz Stargardu pomiędzy godz. 13:30 – 14:00.

W pierwszym przypadku mężczyzna został powiadomiony przez dzwoniącą osobę o włamaniu na konto bankowe. Rozmówca dążył do uzyskania loginu i hasła mieszkańca Szczecina aby „ zabezpieczyć” znajdujące się tam środki finansowe. Jak się później okazało po uzyskaniu dostępu do konta mężczyzny wszystkie pieniądze miały być przelane na kontro oszustów.

Szybkie powiadomienie policji o swoich podejrzeniach i błyskawiczna reakcja mundurowych na sytuację doprowadziła do zablokowania transakcji. Możliwe to było dzięki współpracy policjantów i pracowników banku. Działania funkcjonariuszy zapobiegły utracie 24 tys. złotych.

Druga z sytuacji miała miejsce tuż przed godz. 14:00 do 80 – letniej seniorki, zadzwoniła kobieta podając się za jej córkę. Rozmówczyni twierdziła, że miała wypadek i potrzebuje 28 tyś złotych. Czujna mieszkanka Szczecina rozłączyła rozmowę i natychmiast zadzwoniła do córki ustalić szczegóły tego zdarzenia. Okazało się, że córka nie brała udziału w żadnym wypadku a dzwoniąca do starszej Pani kobieta była oszustką.

Niestety w trzecim ze zgłoszonych na policję przypadków kontaktowania się oszustów z mieszkańcami Szczecina doszło do przekazania gotówki. Do 83- latki zadzwoniła kobieta podająca się za jej wnuczkę i poinformowała, że jest teraz w banku i potrzebuje 60 tys. złotych na spłatę długu. Następnie według jej relacji oddała słuchawkę innej kobiecie, która podając się za pracownice banku kontynuowała rozmowę z seniorką. Rozpytywała 83- latkę o oszczędności i wartościowe rzeczy znajdujące się w domu. Finałem rozmowy była deklaracja pomocy seniorki a ostatecznie przekazanie kurierowi, który zgłosił się do jej mieszkania 40 tys. złotych. Dopiero po pewnym czasie 83- latka zadzwoniła do wnuczki i wtedy okazało się, że starsza Pani stała się ofiarą oszustów.

Do podobnych sytuacji doszło także w ostatnim czasie na terenie Stargardu jednak czujność i ostrożność osób, które miały zostać oszukane doprowadziły do tego, że oszuści nie osiągnęli zamierzonego celu. O próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast powiadomiona została Komenda Powiatowa Policji w Stargardzie.

Policjanci po raz kolejny przypominają:

- Pamiętajmy, oszuści wymyślają coraz to nowe historie, aby uśpić czujność starszych osób,

- Najczęściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP, bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów,

- Oszuści w rozmowie przekazują informację o zagrożonych kontach bankowych, atakach hakerów itp.

- Co jakiś czas powracają do starych metod, podając się za członków rodziny seniorów,

- Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom!

- Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

- Jeżeli ktoś, w rozmowie telefonicznej podaje się za naszych bliskich, natychmiast przerwijmy konwersacje i sprawdźmy u „źródła”, czy opisywane przez rozmówcę sytuację miały w ogóle miejsce,

- Żeby nie stać się ofiarą oszustw musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób.

 

Zespół Prasowy KWP w Szczecinie / IK

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zachodniopomorskie
527
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szczecinie

kiedy
2020-09-29 19:00
miejsce
Filharmonia im. Mieczysława...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 16:00
miejsce
Filharmonia im. Mieczysława...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 19:30
miejsce
Filharmonia im. Mieczysława...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-04 16:00
miejsce
Filharmonia im. Mieczysława...
wstęp biletowany